Aktualności i Informacje Aktualności i Informacje

Powrót

Fundacja leczy lasem z Nadleśnictwem Przedbórz

Fundacja leczy lasem z Nadleśnictwem Przedbórz

Do Ośrodka Hodowli Zwierzyny Bysiów, znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Przedbórz, przyjeżdżały od początku marca dzieci niepełnosprawne z Fundacji Przyjazna Planeta z Radomska. Terapeuci prowadzili tu z nimi zajęcia na łonie natury. Wyjazdy odbywały się w partnerstwie z Lasami Państwowymi w ramach programu „Leczymy lasem”.

Fundacja leczy lasem z Nadleśnictwem Przedbórz

 

To pierwszy w kraju, pilotażowy projekt, który rozpoczął się w sierpniu ubiegłego roku i  trwał do końca kwietnia 2018. Polegał na organizacji cyklicznych wyjazdów terapeutycznych do lasu. Dzieci uczestniczące w programie w ostatnim czasie odwiedzały lasy w okolicach Przedborza, wcześniejsze wizyty miały miejsce w Spale i Złotym Potoku. W związku z dogodną lokalizacją, wizyta w lasach przedborskich zaplanowana była na chłodniejszy, zimowy okres.

- Zostaliśmy przyjęci przez pana Nadleśniczego i pracowników Nadleśnictwa Przedbórz bardzo gościnnie, zgodnie ze staropolską zasadą „Gość w dom, Bóg w dom” - mówi Wiesław Kamiński, prezes Fundacji. - Zastaliśmy rozpalone ognisko, przygotowane kiełbaski, chleb. Za każdym razem bardzo tutaj o nas dbają. Czujemy się tu jak u siebie w domu. Wyjazdy na razie odbywały się w wiacie edukacyjnej w Bysiowie, ponieważ są tam świetne warunki i w ciepłej sali można się schronić przed zimnem.

Nadleśnictwo Przedbórz prowadzi edukację ekologiczną od lat. Przyjeżdżają tu dzieciaki z różnych szkół, ale leczenie dzieci niepełnosprawnych w lesie to dla nas całkowita nowość –  mówi nadleśniczy Waldemar Pązik. - Kiedy zrobi się cieplej i zagości wreszcie wiosna zabierzemy fundację jeszcze w inne przepiękne miejsca na terenie naszego nadleśnictwa.

W programie uczestniczyło blisko 30 dzieci, głównie z zespołem Downa i autyzmem. Zajęcia terapeutyczne prowadzą specjalistki z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Radomsku. Ponadto na każdym wyjeździe przez kilka godzin dziećmi zajmuje się 2 pedagogów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, 1-2 pracowników Fundacji i 3-8 rodziców. Schemat każdego wyjazdu jest podobny: przyjazd do lasu, zajęcia terapeutyczne na powietrzu (lub w sali), poczęstunek, spacer po lesie, zajęcia taneczne, czy plastyczne, powrót.

Dzieci, uczestniczące w programie są poddawane okresowej ocenie, aby sprawdzić, jak wpływa na nie terapia w lesie. Z pierwszej ewaluacji, dokonanej po 12 wyjazdach przez fachowców z poradni i ośrodka oraz ponad rodziców wynika, że program jest potrzebny, a terapia lasem przynosi korzyści. Z wyjazdu na wyjazd polepsza się kondycja fizyczna dzieci i orientacja w terenie, a zmniejsza ilość zaburzeń emocjonalnych. Ważne jest też rozwijanie pozytywnych kontaktów społecznych i wzrost samodzielności.

Na jesień tego roku planowana jest kontynuacja programu „Leczymy Lasem”. Wcześniej niepełnosprawne dzieci odwiedzą Bysiów w czerwcu z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.