Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla Lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

 

Nadleśnictwo Przedbórz posiada własną szkółkę leśną, która znajduje się w leśnictwie Wymysłów w pobliżu wsi Rączki. Szkółka ta istnieje od 1984 r. powierzchnia całkowita szkółki wynosi 12,43 ha, powierzchnia manipulacyjna 6,51 ha, powierzchnia produkcyjna 5,14 ha. Na powierzchnię produkcyjną składa się:

  • produkcja materiału sadzeniowego na powierzchni otwartej;
  • produkcja materiału sadzeniowego pod okapem drzewostanu;
  • produkcja materiału sadzeniowego w warunkach kontrolowanych.

  

Szkółka leśna „Rączki" produkuje sadzonki gatunków lasotwórczych takich jak: sosna, modrzew, świerk, jodła, dąb, buk, olsza, brzoza. Produkcja prowadzona jest na cele własne oraz detaliczne.

Za wybór drzewostanów nasiennych oraz zbiór, przechowywanie i przysposobienie nasion do wysiewu odpowiada dział gospodarki leśnej zwany selekcją i nasiennictwem.

Nadleśnictwo Przedbórz leży w regionie nasiennym 601.

Bazę nasienną nadleśnictwa tworzą:

  • Wyłączony drzewostan nasienny sosnowy w leśnictwie Papiernia (10,0 ha)
  • Gospodarcze drzewostany nasienne:  sosnowe (359,77 ha), bukowe (32,35 ha), brzozowe (6,13 ha), olszowe (5,68 ha) i dębowe (2,55 ha)
  • Drzewa mateczne: sosny (2 szt.) i brzozy (2 szt.)

Kolejną czynnością, którą należy wykonać przed sadzeniem jest przygotowanie gleby. Powinno ono być dostosowane do lokalnych warunków siedliskowych i zapewniać młodym drzewkom optymalne warunki wzrostu. Najczęściej stosowanym sposobem przygotowania gleby jest wyoranie bruzd pługiem leśnym a także wykonanie talerzy. Jednak na siedliskach bardziej wilgotnych, gdzie istnieje ryzyko podtapiania sadzonek,  stosuje się bardziej skomplikowane sposoby przygotowania gleby, polegające na wywyższeniu miejsca sadzenia – wykonanie rabat, rabatowałków, kopców lub kopczyków.

 

Wprowadzanie młodego pokolenia lasu na gruntach leśnych nazywamy odnawianiem lasu, a na gruntach rolnych zalesianiem.

W Nadleśnictwie Przedbórz rocznie wprowadza się nowe pokolenie lasu na powierzchniach ok. 144 ha, a zalesia się ok. 3 ha gruntów.

Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu.

Jednym z najważniejszych zadań, w pierwszych latach istnienia uprawy leśnej, jest ograniczanie konkurencji ze strony chwastów. Zabieg ten, nazywany pielęgnowaniem gleby, polega głównie na wykaszaniu chwastów.

Po kilku latach istnienia uprawy wykonuje się tzw. czyszczenia wczesne. Jest to zabieg polegający na usuwaniu drzew chorych, źle ukształtowanych oraz niepożądanych domieszek. Gdy uprawa przejdzie w fazę młodnika, wykonywane są czyszczenia późne, podczas których wykonujemy cięcia w ten sposób, aby polepszyć warunki wzrostu drzew najlepszej jakości. W kolejnych latach wykonuje się systematycznie cięcia pielęgnacyjne, których zadaniem jest popieranie drzew zdrowych o najlepszych cechach jakościowych i ilościowych a wycinanie drzew słabych, chorych, źle ukształtowanych. Zabiegi te nazywamy trzebieżami wczesnymi (w drzewostanach do 40 lat) lub trzebieżami późnymi (w drzewostanach powyżej 40 lat).

Nadleśnictwo Przedbórz rocznie wykonuje czyszczenia wczesne na powierzchni ok. 46 ha, czyszczenia późne na powierzchni ok. 162 ha, trzebieże na powierzchni ok. 1 118 ha oraz pielęgnacje nowo zakładanych upraw na powierzchni ok. 76 ha.

Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

W związku z huraganem, który przeszedł przez część Nadleśnictwa Przedbórz, został wprowadzony Aneks do obowiązującego Planu Urządzania Lasu na lata 2008 - 2016, który zmodyfikował zadania związane z hodowlą lasu:

  • wzrosły wielkości powierzchni przeznaczonych pod odnowienie do ok. 254 ha rocznie;
  • wzrosły wielkości pielęgnacji powierzchni nowo zakładanych upraw do ok. 167 ha rocznie.

Nadleśnictwo Przedbórz realizuje Krajowy Program Zwiększania Lesistości poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Organizacja Nadleśnictwa

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Przedbórz jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Na obszarze Nadleśnictwa Przedbórz znajduje się 12 leśnictw, gospodarstwo szkółkarskie Reczków oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny Bysiów.

 

Nadleśniczy - jednoosobowo kieruje Nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca Nadleśniczego - odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w Nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Główny Księgowy - kieruje działem finansowo-księgowym.

Inżynier Nadzoru - kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w Nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia
i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez Nadleśniczego i ściśle współpracuje z Zastępcą Nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag
i propozycji. 

Sekretarz - zajmuje się całokształtem spraw związanych z obsługą administracyjną Nadleśnictwa oraz prowadzeniem spraw inwestycyjno - remontowych.

Dział Gospodarki Leśnej - prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa, prowadzenie OHZ oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów.

Dział Finansowo - Księgowy - wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo- księgowych. 

Dział Administracyjno - Gospodarczy - zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną Nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.

Stanowisko do spraw pracowniczych - podlega bezpośrednio Nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w Nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej - jest komórką organizacyjną przy Nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio Nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

Leśnictwa - są podstawową jednostką terenową w Nadleśnictwie, w których bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy, któremu podlega podleśniczy.

Gospodarstwo Szkółkarskie "Rączki"

Gospodarstwem szkółkarskim kieruje leśniczy szkółkarz, który zobowiązany jest także do pomocy właścicielom lasów niepaństwowych w powierzonym mu zakresie. Do zadań leśniczego szkółkarza należy całokształt spraw związanych z prowadzeniem Gospodarstwa Szkółkarskiego Rączki, za którą ponosi pełną odpowiedzialność. Leśniczy szkółkarz wykonuje również zadania związane z ochroną przed szkodnictwem  leśnym i jego zwalczaniem, korzystając  z uprawnień określonych w ustawie o lasach. Leśniczy szkółkarz odpowiada materialnie za powierzone mienie.

Ośrodek Hodowli Zwierzyny "Bysiów"

Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny kieruje leśniczy ds. łowieckich. Zakres działania Ośrodka Hodowli Zwierzyny określa ustawa o lasach, ustawa prawo łowieckie i inne akty prawne obowiązujące w Lasach Państwowych oraz Regulamin Organizacyjny OHZ L.P Bysiów.  Leśniczy ds. łowieckich wykonuje swoje obowiązki w oparciu o zakres czynności i  Instrukcję służbową leśniczego ds. łowieckich wprowadzoną z Zarządzeniem nr 25 D.G.L.P z dnia 23 marca 1999 roku.