Asset Publisher Asset Publisher

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazoweto wielkoobszarowe formy ochrony przyrody, tworzone ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz krajobrazowe w celu ich zachowania i popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju.

Posiadają niższy status ochronny niż parki narodowe i należą do kategorii V Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują powierzchnię 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przedbórz znajdują się Przedborski Park Krajobrazowy wraz ze swoją otuliną oraz otulina Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Wchodzą one w skład Nadpiliczańskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Przedborski Park Krajobrazowy

Przedborski Park Krajobrazowy powstał 1988 r., leży na obszarze województw: łódzkiego i świętokrzyskiego. Na gruntach nadleśnictwa zajmuje powierzchnię 5194,06 ha. Teren parku w dolinie Pilicy w okolicy Przedborza leży na wysokości 191,8 m n.p.m., a najwyższy punkt 347 m n.p.m. osiąga Góra Fajna Ryba, która jest najwyższym wzniesieniem woj. łódzkiego.

Na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego oraz jego otuliny, znajduje się 6 rezerwatów (z czego 4 na obszarze Nadleśnictwa Przedbórz: Diabla Góra, Bukowa Góra, Piskorzeniec, Czarna Rózga i Murawy Dobromierskie).

Sulejowski Park Krajobrazowy

Sulejowski Park Krajobrazowy powstał w 1994 r., leży na obszarze województwa łódzkiego. Park zajmuje powierzchnię na gruntach nadleśnictwa 468,26 ha. Położony jest na Równinie Piotr­kowskiej oraz Wzgórzach Radomsz­czańskich i Opoczyńskich, a jego oś hydro­gra­ficzną tworzy Pilica wraz z Jeziorem Sulejowskim. Teren parku wznosi się w kierunku południowym i osiąga w Bąkowej Górze 282 m n.p.m.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Koronawirus - Ważny komunikat!

Koronawirus - Ważny komunikat!

Szanowni Państwo!

Nadleśnictwo Przedbórz informuje, iż w związku z decyzjami organów państwa i zaleceniami służb sanitarnych odnośnie epidemii koronawirusa (SARS-CoV-2), odwołujemy zajęcia edukacyjne oraz inne podobne wydarzenia z udziałem osób z zewnątrz, organizowane przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych.

W związku z powyższym, prosimy załatwiać sprawy drogą mailową lub telefoniczną. Jeśli jednak uważacie Państwo, że przyjazd do nadleśnictwa jest konieczny, prosimy o wcześniejszy kontakt (tel. 44 685 40 10).

Zgłoszenie szkód łowieckich można dokonywać bezpośrednio u leśniczego ds. łowieckich, tel. 506 173 382 bądź poprzez e mail do biura nadleśnictwa przedborz@lodz.lasy.gov.pl.

Należy wziąć pod uwagę, że część pracowników prawdopodobnie w tym czasie będzie wykonywało pracę zdalną.

Nie jest to łatwy czas dla nas wszystkim, ale wierzymy, że spokój, opanowanie i przestrzeganie zaleceń Ministerstwa Zdrowia pozwoli na skuteczną walkę z wirusem.

Sprzedaż detaliczna będzie prowadzona maksymalnie dwa razy w miesiącu, w następujących terminach:

- w marcu: 18.03; 25.03;

- w kwietniu: 8.04; 22.04;

- w maju: 06.05; 20.05;

- w pozostałych miesiącach w zależności od sytuacji - do uzgodnienia.

Dziękuję za zrozumienie.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Przedbórz.