Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie Lasu

Użytkowanie lasu stanowi integralną część gospodarowania zasobami leśnymi. Zachowuje ścisły związek z innymi działami leśnictwa, realizuje cele hodowli, urządzania lasu oraz ochrony lasu.

W dziale tym mieści się wiele ważnych zagadnień takich jak: pozyskanie drewna, transport leśny, nauka o surowcu drzewnym, ergonomia i ochrona pracy, inżynieryjne zagospodarowanie lasu, turystyczne i rekreacyjne użytkowanie lasu z zazębieniem problematyki obejmującej konsekwencje określonej polityki leśnej, zmian klimatycznych, planowania przestrzennego oraz przepływów międzygałęziowych.

Użytkowanie lasu dzielimy na główne i uboczne.

Użytkowanie główne polega na pozyskaniu, zrywce i wywozie drewna jako podstawowego surowca leśnego.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w Planie Urządzenia Lasu. Zapewnia on pozyskanie drewna na zasadzie trwałości lasu i możliwość jego biologicznego odtwarzania (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu).

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych";
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Rozmiar użytkowania głównego wg Planu Urządzania Lasu zaplanowano w wysokości 693 198 m3. W wyniku huraganu jaki przeszedł przez Nadleśnictwo Przedbórz w 2007 r. został wprowadzony aneks do planu urządzania lasu który dopuścił zwiększenie rozmiaru użytkowania do 874 743 m3 (łączna miąższość użytków rębnych i przedrębnych pozyskanych w drzewostanach zniszczonych przez huragan w okresie 1.08.2007-30.06.2008 wyniosła 301 287 m3).

Użytkowanie uboczneto pozyskiwanie produktów niedrzewnych takich jak: grzyby, borówki, maliny, jeżyny, owoce jarzębiny, zioła lecznicze, jemioła, stroisz, choinki, żywica, przyprawy (owoce jałowca), miód z pasiek leśnych i wiele innych użytków.

Uboczne użytkowanie lasu to także korzystanie z jego funkcji pozaprodukcyjnych:

  • to oddychanie powietrzem, które przez las zostało oczyszczone,
  • to woda, która została przez las zmagazynowana,
  • to piękno krajobrazu, którym się zachwycamy
  • to korzystanie z chłodnego cienia w upalne letnie popołudnie,
  • to wreszcie wszystkie miłe chwile spędzone w lesie.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Organizacja Nadleśnictwa

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Przedbórz jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Na obszarze Nadleśnictwa Przedbórz znajduje się 12 leśnictw, gospodarstwo szkółkarskie Reczków oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny Bysiów.

 

Nadleśniczy - jednoosobowo kieruje Nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca Nadleśniczego - odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w Nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Główny Księgowy - kieruje działem finansowo-księgowym.

Inżynier Nadzoru - kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w Nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia
i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez Nadleśniczego i ściśle współpracuje z Zastępcą Nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag
i propozycji. 

Sekretarz - zajmuje się całokształtem spraw związanych z obsługą administracyjną Nadleśnictwa oraz prowadzeniem spraw inwestycyjno - remontowych.

Dział Gospodarki Leśnej - prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa, prowadzenie OHZ oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów.

Dział Finansowo - Księgowy - wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo- księgowych. 

Dział Administracyjno - Gospodarczy - zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną Nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.

Stanowisko do spraw pracowniczych - podlega bezpośrednio Nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w Nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej - jest komórką organizacyjną przy Nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio Nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

Leśnictwa - są podstawową jednostką terenową w Nadleśnictwie, w których bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy, któremu podlega podleśniczy.

Gospodarstwo Szkółkarskie "Rączki"

Gospodarstwem szkółkarskim kieruje leśniczy szkółkarz, który zobowiązany jest także do pomocy właścicielom lasów niepaństwowych w powierzonym mu zakresie. Do zadań leśniczego szkółkarza należy całokształt spraw związanych z prowadzeniem Gospodarstwa Szkółkarskiego Rączki, za którą ponosi pełną odpowiedzialność. Leśniczy szkółkarz wykonuje również zadania związane z ochroną przed szkodnictwem  leśnym i jego zwalczaniem, korzystając  z uprawnień określonych w ustawie o lasach. Leśniczy szkółkarz odpowiada materialnie za powierzone mienie.

Ośrodek Hodowli Zwierzyny "Bysiów"

Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny kieruje leśniczy ds. łowieckich. Zakres działania Ośrodka Hodowli Zwierzyny określa ustawa o lasach, ustawa prawo łowieckie i inne akty prawne obowiązujące w Lasach Państwowych oraz Regulamin Organizacyjny OHZ L.P Bysiów.  Leśniczy ds. łowieckich wykonuje swoje obowiązki w oparciu o zakres czynności i  Instrukcję służbową leśniczego ds. łowieckich wprowadzoną z Zarządzeniem nr 25 D.G.L.P z dnia 23 marca 1999 roku.