Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przedbórz lasy stanowią 47% powierzchni. Większość lasów (75%) to lasy stanowiące własność Skarbu Państwa należące do Nadleśnictwa Przedbórz. Pozostałe 25% to lasy stanowiące własność osób fizycznych. Wskaźnik lesistości w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przedbórz jest znacznie wyższy od krajowego (29%).

Fakt zajmowania przez lasy niemalże połowy powierzchni zasięgu terytorialnego świadczy
o wypełnianiu przez nie znaczącej roli w kształtowaniu przestrzeni przyrodniczej regionu przedborskiego, w tym główną rolę pełnią lasy będące w zarządzie Nadleśnictwa Przedbórz.

Duża lesistość omawianego obszaru powoduje, że niewiele jest w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa małych kompleksów leśnych. Jedynie niecały 1% to działki do 5 ha. Prawie 86% zajmują duże kompleksy powyżej 500 ha.

Lasy Nadleśnictwa Przedbórz są lasami wielofunkcyjnymi- obok funkcji gospodarczych spełniają również funkcje ochronne, dydaktyczne, rekreacyjno - turystyczne, historyczne, ekologiczne, krajobrazowe i kulturowe. Uwzględniając powyższe można wyodrębnić trzy zasadnicze grupy lasu tj.: rezerwaty, lasy ochronne i lasy gospodarcze.

Lasy ochronne wraz z rezerwatami stanowią 27,2% powierzchni leśnej nadleśnictwa pozostałe 72,8% powierzchni gruntów leśnych zalesionych i niezalesionych, to wielofunkcyjne lasy gospodarcze.
 

W lasach Nadleśnictwa Przedbórz wyróżniono 18 typów siedliskowych lasu. Dominują tu siedliska borowe z których największy udział mają Bśw i BMśw.

Teren Nadleśnictwa jest zróżnicowany pod względem ukształtowania. Większość kompleksów leśnych położona jest w terenie równinnym, ale występują też znaczne sfałdowania terenu. Położenie nad poziom morza waha się od 185 m w dolinie rzeki Pilicy do 347 m n.p.m. w uroczysku "Góry". W części środkowej Obrębu Przedbórz na południe od miejscowości Przedbórz i Góry Mokre przebiega pasmo Przedborsko - Małogoskie. Na północy występuje "Diabla Góra" - 285 m n.p.m. Nadleśnictwo Przedbórz położone jest na obszarze zlodowacenia środkowopolskiego, w terenie urozmaiconym nieregularnie rozrzuconymi pagórkami moreny czołowej.