Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla Lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

 

Nadleśnictwo Przedbórz posiada własną szkółkę leśną, która znajduje się w leśnictwie Wymysłów w pobliżu wsi Rączki. Szkółka ta istnieje od 1984 r. powierzchnia całkowita szkółki wynosi 12,43 ha, powierzchnia manipulacyjna 6,51 ha, powierzchnia produkcyjna 5,14 ha. Na powierzchnię produkcyjną składa się:

  • produkcja materiału sadzeniowego na powierzchni otwartej;
  • produkcja materiału sadzeniowego pod okapem drzewostanu;
  • produkcja materiału sadzeniowego w warunkach kontrolowanych.

  

Szkółka leśna „Rączki" produkuje sadzonki gatunków lasotwórczych takich jak: sosna, modrzew, świerk, jodła, dąb, buk, olsza, brzoza. Produkcja prowadzona jest na cele własne oraz detaliczne.

Za wybór drzewostanów nasiennych oraz zbiór, przechowywanie i przysposobienie nasion do wysiewu odpowiada dział gospodarki leśnej zwany selekcją i nasiennictwem.

Nadleśnictwo Przedbórz leży w regionie nasiennym 601.

Bazę nasienną nadleśnictwa tworzą:

  • Wyłączony drzewostan nasienny sosnowy w leśnictwie Papiernia (10,0 ha)
  • Gospodarcze drzewostany nasienne:  sosnowe (359,77 ha), bukowe (32,35 ha), brzozowe (6,13 ha), olszowe (5,68 ha) i dębowe (2,55 ha)
  • Drzewa mateczne: sosny (2 szt.) i brzozy (2 szt.)

Kolejną czynnością, którą należy wykonać przed sadzeniem jest przygotowanie gleby. Powinno ono być dostosowane do lokalnych warunków siedliskowych i zapewniać młodym drzewkom optymalne warunki wzrostu. Najczęściej stosowanym sposobem przygotowania gleby jest wyoranie bruzd pługiem leśnym a także wykonanie talerzy. Jednak na siedliskach bardziej wilgotnych, gdzie istnieje ryzyko podtapiania sadzonek,  stosuje się bardziej skomplikowane sposoby przygotowania gleby, polegające na wywyższeniu miejsca sadzenia – wykonanie rabat, rabatowałków, kopców lub kopczyków.

 

Wprowadzanie młodego pokolenia lasu na gruntach leśnych nazywamy odnawianiem lasu, a na gruntach rolnych zalesianiem.

W Nadleśnictwie Przedbórz rocznie wprowadza się nowe pokolenie lasu na powierzchniach ok. 144 ha, a zalesia się ok. 3 ha gruntów.

Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu.

Jednym z najważniejszych zadań, w pierwszych latach istnienia uprawy leśnej, jest ograniczanie konkurencji ze strony chwastów. Zabieg ten, nazywany pielęgnowaniem gleby, polega głównie na wykaszaniu chwastów.

Po kilku latach istnienia uprawy wykonuje się tzw. czyszczenia wczesne. Jest to zabieg polegający na usuwaniu drzew chorych, źle ukształtowanych oraz niepożądanych domieszek. Gdy uprawa przejdzie w fazę młodnika, wykonywane są czyszczenia późne, podczas których wykonujemy cięcia w ten sposób, aby polepszyć warunki wzrostu drzew najlepszej jakości. W kolejnych latach wykonuje się systematycznie cięcia pielęgnacyjne, których zadaniem jest popieranie drzew zdrowych o najlepszych cechach jakościowych i ilościowych a wycinanie drzew słabych, chorych, źle ukształtowanych. Zabiegi te nazywamy trzebieżami wczesnymi (w drzewostanach do 40 lat) lub trzebieżami późnymi (w drzewostanach powyżej 40 lat).

Nadleśnictwo Przedbórz rocznie wykonuje czyszczenia wczesne na powierzchni ok. 46 ha, czyszczenia późne na powierzchni ok. 162 ha, trzebieże na powierzchni ok. 1 118 ha oraz pielęgnacje nowo zakładanych upraw na powierzchni ok. 76 ha.

Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

W związku z huraganem, który przeszedł przez część Nadleśnictwa Przedbórz, został wprowadzony Aneks do obowiązującego Planu Urządzania Lasu na lata 2008 - 2016, który zmodyfikował zadania związane z hodowlą lasu:

  • wzrosły wielkości powierzchni przeznaczonych pod odnowienie do ok. 254 ha rocznie;
  • wzrosły wielkości pielęgnacji powierzchni nowo zakładanych upraw do ok. 167 ha rocznie.

Nadleśnictwo Przedbórz realizuje Krajowy Program Zwiększania Lesistości poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Regionalna submisja drewna

Regionalna submisja drewna 2021

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi zaprasza do wzięcia udziału w Łódzkich Aukcjach Drewna Specjalnego.

W ofercie sprzedaży ofercie surowiec:
- dębowy o łącznej miąższości 816 m3  
- bukowy o łącznej miąższości  24 m3
- sosnowy o łącznej miąższości  83 m3

Najcenniejsze pod względem jakości wielkowymiarowe drewno dębowe, bukowe i sosnowe przygotowane zostało do sprzedaży w postaci kłód i dłużyc pogrupowanych w ilościach po około 20 m3 dla dębu i buka oraz około 30 m3 dla sosny - odpowiadających jednemu ładunkowi transportowemu. Drewno posiada certyfikat PEFC.

Drewno sprzedawane będzie za pośrednictwem aplikacji e – drewno.
Terminy zakończenia aukcji: 15 – 17 listopada 2021 r.

W ramach Łódzkich Aukcji Drewna Specjalnego ogłoszone zostaną łącznie 43 aukcje, na łączną masę 923 m3  w tym:

- drewno wielkowymiarowe dębowe

Nadleśnictwo Bełchatów  - 3 aukcje o łącznej miąższości 64 m3
Nadleśnictwo Brzeziny  - 5 aukcji o łącznej miąższości 107 m3
Nadleśnictwo Grotniki – 3 aukcje o łącznej miąższości 64 m3
Nadleśnictwo Kolumna  - 5 aukcji o łącznej miąższości 101 m3    
Nadleśnictwo Kutno  - 2 aukcje o łącznej miąższości 41 m3
Nadleśnictwo Łąck  - 3 aukcje o łącznej miąższości 69 m3
Nadleśnictwo Piotrków – 3 aukcje o łącznej miąższości 61 m3
Nadleśnictwo Poddębice – 2 aukcje o łącznej miąższości 45 m3
Nadleśnictwo Radomsko – 1aukcja o łącznej miąższości 23 m3
Nadleśnictwo Radziwiłłów - 4 aukcje o łącznej miąższości 80 m3
Nadleśnictwo Smardzewice – 2 aukcje o łącznej miąższości 37 m3
Nadleśnictwo Spała – 3 aukcje o łącznej miąższości 59 m3
Nadleśnictwo Złoczew  - 3 aukcje o łącznej miąższości 65 m3

- drewno wielkowymiarowe bukowe

Nadleśnictwo Złoczew – 1 aukcja na masę 24 m3

- drewno wielkowymiarowe sosnowe

Nadleśnictwo Brzeziny – 3 aukcje o łącznej miąższości 83 m3

Zachęcamy do skorzystania ze strony  https://aukcje.lasy.com.pl/ na której zamieszczone są:
- zdjęcia i filmy przedstawiające oferowane drewno
- lokalizacje placów ekspozycyjnych
- wzory umów
- link do aukcji e - drewno
- kontakty (telefony i adresy e-mailowe do pracowników nadleśnictw)

Zapraszamy do oględzin surowca w dniach 2 – 12 listopada 2021 roku w godz. 8:00 - 15:00 na placach ekspozycyjnych nadleśnictw biorących udział Łódzkich Aukcjach Drewna Specjalnego.

Szczegółowych informacji udzieli Wydział Gospodarki Drewnem RDLP w Łodzi: marketing@lodz.lasy.gov.pl

Serdecznie zapraszamy!