Zasoby leśne

W lasach Nadleśnictwa Przedbórz, dominują siedliska borowe, na których głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna. Przeciętna zasobność drzewostanów wynosi 188 m3/ha, a przeciętny wiek drzewostanów to 50 lat.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Ochrona lasu wykorzystuje praktyczną wiedzę leśną o sposobach, środkach i czynnościach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i stworzenia warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju lasów. Zadaniami ochrony lasu są: poznanie czynników chorobotwórczych, badanie przyczyn powstawania chorób lasu, opracowywanie sposobów likwidacji źródeł chorób lasu, prowadzenie profilaktyki i terapii leśnej.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu stanowi integralną część gospodarowania zasobami leśnymi. Zachowuje ścisły związek z innymi działami leśnictwa, realizuje cele hodowli, urządzania lasu oraz ochrony lasu.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie Planu Urządzenia Lasu, sporządzanego dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat. Wykonuje je Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plan Urządzenia Lasu zatwierdzany jest decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

Rozwój cywilizacyjny zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych administracji Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Położenie Nadleśnictwa Przedbórz

Położenie Nadleśnictwa Przedbórz

Nadleśnictwo Przedbórz należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, położone jest w jej południowo-wschodniej części.

Nadleśnictwo Przedbórz należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, położone jest w jej południowo-wschodniej części. Główne kompleksy obrębów położone są po wschodniej stronie rzeki Pilicy. Sąsiadującymi nadleśnictwami są od północy: Opoczno i Smardzewice; od wschodu: Ruda Maleniecka i Włoszczowa (RDLP Radom); od południa: Włoszczowa (RDLP Radom); od zachodu: Radomsko i Piotrków.

Zgodnie z podziałem przyrodniczo – leśnym, lasy Nadleśnictwa Przedbórz położone są na terenie VI Krainy Małopolskiej, w trzech dzielnicach:

  • 1 - szej Łódzko - Opoczyńskiej, w mezoregionie Piotrkowsko -Opoczyńskim
  • 2 - giej Gór Świętokrzyskich, w mezoregionie Łysogórskim
  • 9 - tej Wyżyny Środkowo - Małopolskiej, w mezoregionie Jędrzejowsko - Włoszczowskim.

W zasięgu terytorialny Nadleśnictwa Przedbórz znajduje się wiele elementów środowiska cennych z punktu widzenia, szeroko rozumianej waloryzacji przyrodniczej – począwszy od ukształtowania powierzchni, poprzez układ cieków, kompleks leśny z mozaiką siedlisk i drzewostanów oraz bogactwem flory i fauny, na obiektach kultury materialnej skończywszy.