Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Niepowtarzalne położenie Nadleśnictwa Przedbórz - lesistość terenu wynosząca 44% (najwyższa w województwie łódzkim), urozmaicone ukształtowanie terenu, położenie wzdłuż rzeki Pilicy decydują o wysokich walorach krajobrazowych, przyrodniczych i turystyczno-wypoczynkowych.

Jednym z najważniejszych elementów ochrony środowiska naturalnego jest kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa, właściwych postaw oraz zachowań w drodze szeroko rozumianej edukacji przyrodniczo – leśnej.

OBIEKTY EDUKACYJNE W NADLEŚNICTWIE PRZEDBÓRZ

Wiata edukacyjna "Bysiów".Oddana do użytku w 2014 roku wiata edukacyjna, zlokalizowana na terenie siedziby OHZ pomieści jednorazowo ok. 50 osób. Jest to duża, drewniana wiata wyposażona w kominek i sprzęt multimedialny. Odbywają się tutaj zajęcia edukacyjne, warsztaty, szkolenia oraz narady.

 

 

 

Leśna Sala Edukacyjna - wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, Nadleśnictwo Przedbórz, wspólnie z pracownikami Przedborskiego Parku Krajobrazowego oraz przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, utworzyło Leśną Salę Edukacyjną. Korzystają z niej dzieci i młodzież szkolna z terenu nadleśnictwa, jak również zorganizowane grupy przebywające w Przedborzu w ramach kolonii, wycieczek oraz zielonych szkół.

W bezpośrednim sąsiedztwie sali edukacyjnej znajduje się wiata, z której jednocześnie może korzystać ok 45 osób.

 

Świetlica w Osadzie Łowieckiej "Bysiów" - udostępniona dla celów edukacyjnych. Na stałej ekspozycji znajduje się spreparowany wilk (skłusowany w 2003 r., w okolicach Piskorzeńca) oraz bóbr (zabity przez samochód). Tutaj odbywają się spotkania z leśnikami, których głównym tematem jest szkodnictwo leśne, kłusownictwo, rola dokarmiania zwierząt w okresie zimowym, zapobieganie szkodom powodowanym przez człowieka, ochrona lasu i ochrona przeciwpożarowa.

 

 

 

 

 

 

Regulamin korzystania ze ścieżki edukacyjnej znajdą Państwo TUTAJ.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przedbórz lasy stanowią 47% powierzchni. Większość lasów (75%) to lasy stanowiące własność Skarbu Państwa należące do Nadleśnictwa Przedbórz. Pozostałe 25% to lasy stanowiące własność osób fizycznych. Wskaźnik lesistości w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przedbórz jest znacznie wyższy od krajowego (29%).

Fakt zajmowania przez lasy niemalże połowy powierzchni zasięgu terytorialnego świadczy
o wypełnianiu przez nie znaczącej roli w kształtowaniu przestrzeni przyrodniczej regionu przedborskiego, w tym główną rolę pełnią lasy będące w zarządzie Nadleśnictwa Przedbórz.

Duża lesistość omawianego obszaru powoduje, że niewiele jest w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa małych kompleksów leśnych. Jedynie niecały 1% to działki do 5 ha. Prawie 86% zajmują duże kompleksy powyżej 500 ha.

Lasy Nadleśnictwa Przedbórz są lasami wielofunkcyjnymi- obok funkcji gospodarczych spełniają również funkcje ochronne, dydaktyczne, rekreacyjno - turystyczne, historyczne, ekologiczne, krajobrazowe i kulturowe. Uwzględniając powyższe można wyodrębnić trzy zasadnicze grupy lasu tj.: rezerwaty, lasy ochronne i lasy gospodarcze.

Lasy ochronne wraz z rezerwatami stanowią 27,2% powierzchni leśnej nadleśnictwa pozostałe 72,8% powierzchni gruntów leśnych zalesionych i niezalesionych, to wielofunkcyjne lasy gospodarcze.
 

W lasach Nadleśnictwa Przedbórz wyróżniono 18 typów siedliskowych lasu. Dominują tu siedliska borowe z których największy udział mają Bśw i BMśw.

Teren Nadleśnictwa jest zróżnicowany pod względem ukształtowania. Większość kompleksów leśnych położona jest w terenie równinnym, ale występują też znaczne sfałdowania terenu. Położenie nad poziom morza waha się od 185 m w dolinie rzeki Pilicy do 347 m n.p.m. w uroczysku "Góry". W części środkowej Obrębu Przedbórz na południe od miejscowości Przedbórz i Góry Mokre przebiega pasmo Przedborsko - Małogoskie. Na północy występuje "Diabla Góra" - 285 m n.p.m. Nadleśnictwo Przedbórz położone jest na obszarze zlodowacenia środkowopolskiego, w terenie urozmaiconym nieregularnie rozrzuconymi pagórkami moreny czołowej.