Asset Publisher Asset Publisher

REZERWATY

Rezerwaty przyrody mają za zadanie chronić zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, określone gatunki roślin i zwierząt oraz elementy przyrody nieożywionej mające istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych.

 

 

Rezerwat leśno – krajobrazowy „Diabla Góra"

Położony jest na terenie Obrębu Reczków. Jego powierzchnia wynosi 161,19 ha.

Został utworzony na podstawie Zarządzenia MOŚZNiL z dnia 29 grudnia 1987 r. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie naturalnych zbiorowisk roślinnych z wychodniami skał piaskowych oraz miejsc pamięci narodowej z okresu II wojny światowej.

Na tym obszarze stwierdzono występowanie gniewosza plamistego, znajdującego się w "Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt".

 

Rezerwat leśny „Bukowa Góra"

Rezerwat Bukowa Góra powstał na podstawie Zarządzenia MLiPD z dnia 5 maja 1959 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody. Został utworzony dla zachowania buczyny wraz z cennymi stanowiskami roślin chronionych na wapiennym wzgórzu.

Rezerwat ten, o powierzchni 33,77 ha, znajduje się w Obrębie Przedbórz. Obejmuje on szczyt i północny stok dużego, wapiennego wzgórza znajdującego się w PN-Z części Pasma Przedborsko-Małogoskiego.

Jest to jedyny i ostatni płat naturalnego lasu bukowego na podłożu węglanowym na terenie Nadleśnictwa. W runie występuję wiele rzadkich roślin podlegających ochronie ścisłej i częściowej oraz rzadkich w tej części Polski.

 

Rezerwat leśny „Czarna Rózga"

Rezerwat o powierzchni 185,60 ha, w tym powierzchni leśnej 181,31 ha i 4,29 ha powierzchni nieleśnej, został utworzony w 1996 roku w celu zachowania ze względów naukowych oraz dydaktycznych, naturalnych ekosystemów, wilgotnych lasów liściastych z licznymi drzewami pomnikowymi oraz gatunkami rzadkich i chronionych roślin zielnych. Jego zadaniem jest zachowanie naturalnej różnorodności biologicznej gatunków
i ekosystemów związanych z takim typem środowiska. Położony jest w PN części kompleksu leśnego „Oleszno" oraz w Obrębie Przedbórz. W granicach Rezerwatu występują drzewostany naturalnego pochodzenia. Flora jest bujna i składa się z ponad 300 gatunków roślin, z czego wiele z nich jest objętych ochroną ścisłą.

 

Rezerwat torfowiskowy „Piskorzeniec"

Został utworzony w 1990 r. na podst. Art. 13 ust. 1 z dnia 7 kwietnia 1949 r. ustawy o ochronie przyrody. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych biocenoz torfowiskowych i leśnych z licznymi gatunkami chronionymi oraz rzadkimi roślinami i zwierzętami, jak też swoistych cech krajobrazu Wyżyny Przedborskiej.

Rezerwat Piskorzeniec jest największym rezerwatem częściowym na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje powierzchnię 431,96 ha, z czego 301,43 ha znajduje się w granicach Nadleśnictwa Przedbórz.

Rezerwat  ten stanowi ostoję dla licznych i rzadkich gatunków ptaków wodnych i błotnych. Wśród flory występuje wiele rzadkich gatunków w skali kraju.

 

Rezerwat stepowy „Murawy Dobromierskie"

Rezerwat stepowy„Murawy Dobromierskie" Powstał w 1989 r., a jego powierzchnia wynosi 36,29 ha. Położony jest poza terenem LP lecz w granicach zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Przedbórz.

Rezerwat ten  obejmuje jurajskie wzgórza w okolicy miejscowości Rączki i Dobromierz. Znajdują się w nim, jedyne w tej części Polski, stanowiska roślinności kserotermicznej z unikalną florą i dlatego w pełni zasługuje na otoczenie go specjalnym zainteresowaniem. Można tu również spotkać wiele rzadkich gatunków owadów.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Program "Zanocuj w lesie"

Program "Zanocuj w lesie"

Program „Zanocuj w lesie”

w Nadleśnictwie Przedbórz

 Nadleśnictwo Przedbórz wyznaczyło 4 specjalne obszary leśne o powierzchni 1533,82 hektarów, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.  Miejsca te będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja 2021 r.

 Mapa obszaru programu „Zanocuj w lesie” w załączniku.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie BDL oraz z poziomu aplikacji mBDL , z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru - załączniki poniżej,

  2. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,

  3. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://czaswlas2.ecms.pl,

  4. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu. Pamiętaj! Nigdy nie wchodź, nie nocuj na powierzchniach i w ich sąsiedztwie, na których prowadzona jest ścinka i zrywka drzew.

 

  1. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków

    1. np.: „ ... ”zostaje czasowo zamknięty. Termin obowiązywania, lokalizacja na mapie.

  2. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

    1. terminy polowań zbiorowych:
      https://aleksandrow.bip.gmina.pl/index.php?id=393,

http://bip.kluczewsko.pl/index.php?id=98

              http://bip.przedborz.pl/m,5673,lowiectwo.html

  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [załącznik] oraz przesłanie go na adres przedborz@lodz.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: kinga.barczynska@lodz.lasy.gov.pl

 Nadleśnictwo Przedbórz przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.