Asset Publisher Asset Publisher

REZERWATY

Rezerwaty przyrody mają za zadanie chronić zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, określone gatunki roślin i zwierząt oraz elementy przyrody nieożywionej mające istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych.

 

 

Rezerwat leśno – krajobrazowy „Diabla Góra"

Położony jest na terenie Obrębu Reczków. Jego powierzchnia wynosi 161,19 ha.

Został utworzony na podstawie Zarządzenia MOŚZNiL z dnia 29 grudnia 1987 r. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie naturalnych zbiorowisk roślinnych z wychodniami skał piaskowych oraz miejsc pamięci narodowej z okresu II wojny światowej.

Na tym obszarze stwierdzono występowanie gniewosza plamistego, znajdującego się w "Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt".

 

Rezerwat leśny „Bukowa Góra"

Rezerwat Bukowa Góra powstał na podstawie Zarządzenia MLiPD z dnia 5 maja 1959 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody. Został utworzony dla zachowania buczyny wraz z cennymi stanowiskami roślin chronionych na wapiennym wzgórzu.

Rezerwat ten, o powierzchni 33,77 ha, znajduje się w Obrębie Przedbórz. Obejmuje on szczyt i północny stok dużego, wapiennego wzgórza znajdującego się w PN-Z części Pasma Przedborsko-Małogoskiego.

Jest to jedyny i ostatni płat naturalnego lasu bukowego na podłożu węglanowym na terenie Nadleśnictwa. W runie występuję wiele rzadkich roślin podlegających ochronie ścisłej i częściowej oraz rzadkich w tej części Polski.

 

Rezerwat leśny „Czarna Rózga"

Rezerwat o powierzchni 185,60 ha, w tym powierzchni leśnej 181,31 ha i 4,29 ha powierzchni nieleśnej, został utworzony w 1996 roku w celu zachowania ze względów naukowych oraz dydaktycznych, naturalnych ekosystemów, wilgotnych lasów liściastych z licznymi drzewami pomnikowymi oraz gatunkami rzadkich i chronionych roślin zielnych. Jego zadaniem jest zachowanie naturalnej różnorodności biologicznej gatunków
i ekosystemów związanych z takim typem środowiska. Położony jest w PN części kompleksu leśnego „Oleszno" oraz w Obrębie Przedbórz. W granicach Rezerwatu występują drzewostany naturalnego pochodzenia. Flora jest bujna i składa się z ponad 300 gatunków roślin, z czego wiele z nich jest objętych ochroną ścisłą.

 

Rezerwat torfowiskowy „Piskorzeniec"

Został utworzony w 1990 r. na podst. Art. 13 ust. 1 z dnia 7 kwietnia 1949 r. ustawy o ochronie przyrody. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych biocenoz torfowiskowych i leśnych z licznymi gatunkami chronionymi oraz rzadkimi roślinami i zwierzętami, jak też swoistych cech krajobrazu Wyżyny Przedborskiej.

Rezerwat Piskorzeniec jest największym rezerwatem częściowym na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje powierzchnię 431,96 ha, z czego 301,43 ha znajduje się w granicach Nadleśnictwa Przedbórz.

Rezerwat  ten stanowi ostoję dla licznych i rzadkich gatunków ptaków wodnych i błotnych. Wśród flory występuje wiele rzadkich gatunków w skali kraju.

 

Rezerwat stepowy „Murawy Dobromierskie"

Rezerwat stepowy„Murawy Dobromierskie" Powstał w 1989 r., a jego powierzchnia wynosi 36,29 ha. Położony jest poza terenem LP lecz w granicach zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Przedbórz.

Rezerwat ten  obejmuje jurajskie wzgórza w okolicy miejscowości Rączki i Dobromierz. Znajdują się w nim, jedyne w tej części Polski, stanowiska roślinności kserotermicznej z unikalną florą i dlatego w pełni zasługuje na otoczenie go specjalnym zainteresowaniem. Można tu również spotkać wiele rzadkich gatunków owadów.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zostań Super Zakrętakiem w LP

Zostań Super Zakrętakiem w LP

Z radością informujemy, że leśnicy z RDLP w Łodzi i 19 Nadleśnictw dołączają do akcji „Zostań Super Zakrętakiem” realizowanej przez Stowarzyszenie „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – ŁUPKOWA”. Zakrętki zbierane do specjalnych pojemników firma recyklingowa przerabia na granulat i przekazuje do ponownego wykorzystania – a to realne pieniądze dla chorych dzieciaków!

To ekologiczne przedsięwzięcie, które dzięki łatwej segregacji odpadów, w postaci zbiórki zakrętek, będzie wspierać podopiecznych Hospicjum w urzeczywistnianiu ich marzeń. Jedna plastikowa zakrętka nie jest w stanie nic zdziałać, ale wrzucona do pojemnika lub worka akcji “Zostań Super Zakrętakiem” staje się cennym wkładem w budowanie drugiego skrzydła placówki i realizację marzeń nieuleczalnie chorych pacjentów Łódzkiego Hospicjum!

Jedna osoba średnio jest w stanie zebrać kilka-kilkanaście kilogramów rocznie, ale jeśli połączymy siły to akcja ma szansę przynieść mnóstwo uśmiechu i radości podopiecznym placówki. Codziennie w całej Polsce do śmietników trafiają tony nakrętek z tysięcy gospodarstw domowych.

Hospicjum na Łupkowej zapewnia (m.in. z funduszy pozyskanych dzięki akcji) całodobową opiekę lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną, socjalną, pedagogiczną, psychologiczną i duchową oraz sprzęt do oddychania.

Jak to działa?

  • Zbieramy zakrętki i przynosimy je do pracy – RDLP czy biura Nadleśnictwa.
  • Koordynator dostarczy je do siedziby RDLP, a RDLP do hospicjum.
  • Wolontariusze przygotowują transport zbiorczy do firmy recyklingowej.
  • Firma recyklingowa przerabia zakrętki na granulat i przekazuje do ponownego wykorzystania.
  • Środki pozyskane z zakrętek wędrują na konto hospicjum i przeznaczane są na spełnienie marzeń podopiecznych.
  • Dzieci zyskują bezcenną pomoc w realizacji ich pragnień i potrzeb – my otrzymujemy bezcenny uśmiech chorego dziecka.
  • Środowisko dostaje bezcenną pomoc.
  • Dzięki akcji pomagamy wdrażać nawyki rozważnego gospodarowania odpadami.

Do akcji zbierania nakrętek zdążyliśmy już przywyknąć. Z racji tego, że gromadzące je osoby nie ponoszą żadnych kosztów, ten sposób niesienia pomocy szybko zdobył popularność. Zbieranie i recykling nakrętek są bardziej opłacalne niż zbieranie plastikowych butelek i sprzedawanie ich do skupów. Butelki są trudniejsze w obróbce, zajmują więcej miejsca. Wymagają bardziej zaawansowanego, więc i kosztowniejszego sprzętu. Jednak tym, co łączy butelki i nakrętki, jest fakt, że każde gospodarstwo domowe codziennie pozbywa się i jednych, i drugich. Dlaczego więc nie pomóc innym, odkładając nakrętki, zamiast je wyrzucać? Moglibyśmy po prostu umieszczać taką nakrętkę w specjalnym pojemniku w ramach domowej segregacji śmieci. Jednak postępując tak, tracimy szansę na realną pomoc komuś, kto jej potrzebuje. Hospicjum, które odbiera nakrętki od kilkunastu czy kilkudziesięciu podmiotów, może zarobić na sprzedaży nakrętek bardzo wymierne pieniądze i przeznaczać je na konkretne cele!

Liczymy na to, że dzięki leśnikom spełnione zostanie niejedno dziecięce marzenie!