Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pamiętajmy o bohaterach - konkurs

Pamiętajmy o bohaterach - konkurs

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi wraz redakcją Dziennika Łódzkiego chciałaby zaprosić Państwa do udziału w szczególnej akcji. Listopad to czas, kiedy wspominamy bliskich, którzy odeszli. Teraz i przez cały rok powinniśmy pamiętać także o bohaterach, którzy oddali swoje życie za naszą Ojczyznę.

Co trzeba zrobić?
Odwiedzić jedno z Miejsc Pamięci Narodowej znajdujących się na terenie RDLP w Łodzi. Mapa i pełna lista miejsc wraz historiami, które upamiętniają, dostępna tutaj: https://dzienniklodzki.pl/miejscapamieciwlasach
Zrobić zdjęcie z takiej wizyty i wraz z krótką odpowiedzią na pytanie konkursowe: „Dlaczego warto pamiętać o bohaterach?” (wystarczą 2-3 zdania), przesłać poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie: https://dzienniklodzki.pl/konkurs-pamietajmy-o-bohaterach-czyli-historia-zapisana-w-lasach-poznaj-ponad-50-miejsc-pamieci-narodowej-i-odwiedz-je-w/ar/c5-15245776  (tam również regulamin).

Dla kogo ten konkurs?

  • rodzin,
  • młodzieży szkolnej z opiekunami,
  • harcerzy,
  • grup pasjonatów.

Do kiedy mamy czas?
Na zgłoszenia konkursowe czekamy do 30.11.2020 r.


POZNAJCIE HISTORIE, O KTÓRYCH SZUMIĄ DRZEWA, ODWIEDŹCIE MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ, ZGŁOŚCIE SIĘ DO KONKURSU I ZGARNIJCIE NAGRODY!