Asset Publisher Asset Publisher

Edukacja rezerwacja

Wszystkich zainteresowanych przeprowadzeniem zajęć przez pracowników Nadleśnictwa Przedbórz  prosimy o kontakt:

Nadleśnictwo Przedbórz tel. /044/ 685 40 10 lub 11, e-mail: przedborz@lodz.lasy.gov.pl

Osobą zajmującą się edukacją przyrodniczo leśną w Nadleśnictwie Przedbórz jest Pan Dariusz Bajer.

 

 

 

Nadleśnictwo Przedbórz  udostępnia do korzystania  przez grupy zorganizowane  oraz indywidualnych użytkowników  wiatę edukacyjna znajdująca się  na terenie leśnictwa Papiernia przy osadzie łowieckiej OHZ Bysiów.

 

Stawki wynajmu wiaty edukacyjnej ustala się w następujących wysokościach:

a)         za pierwsze pięć  godzin oplata w wysokości 300.00 zł (netto)

b)         za każdą kolejną godzinę  10.00 zł (netto)   

W przypadku organizacji imprez o charakterze edukacyjnym opłat nie pobiera się.

Wynajem wiaty rozumiany jest jako jednorazowe korzystanie z wiaty przez maksymalnie 12 godzin.

Z wiaty można korzystać w godzinach od 8°° - 22°°. Korzystanie z wiaty po  22°° wymaga wcześniejszego uzgodnienia z właściwym leśniczym.

Wiata może być rezerwowana na każdy dzień tygodnia, z zastrzeżeniem, że od poniedziałku do piątku, w godzinach 8°° do 14°° pierwszeństwo mają placówki dydaktyczne.

W celu otrzymania zgody na udostępnienie wiaty należy :

1) złożyć w nadleśnictwie pisemny wniosek na formularzu rezerwacji (załącznik nr 1), co najmniej na 3 dni przed planowaną datą wynajmu,

2) złożyć pisemne oświadczenie o odpowiedzialności za ewentualnie powstałe szkody (załącznik nr 2)

3) zapoznać się z Regulaminem korzystania z wiaty edukacyjnej (w siedzibie Nadleśnictwa Przedbórz lub u Leśniczego ds. Łowieckich),  czego potwierdzeniem jest podpis osoby rezerwującej ( reprezentującej daną grupę uczestników imprezy) złożony na formularzu rezerwacji.

Płatność należy uiścić najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wynajmu w kasie nadleśnictwa lub przelewem na rachunek bankowy nadleśnictwa 05 2030 0045 1110 0000 0046 9980 w Banku BGŻ  S.A, przy czym za uiszczenie opłaty uznaje się  wpływ środków na w wskazane konto najpóźniej w dniu poprzedzającym wynajem.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

BOCIAN CZARNY W MIEŚCIE MURALI

BOCIAN CZARNY W MIEŚCIE MURALI

Bociany Czarne Online to wspólny projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Teraz z inicjatywy tych instytucji powstał mural bociana czarnego – w samym centrum Łodzi, która nosi miano „miasta murali”. Mural przy Orlej 3 ma propagować wiedzę o wciąż mało znanym bocianie czarnym. Mamy nadzieję, że odegra ważną rolę edukacyjną i zachęci łodzian, a także turystów do pogłębiania wiedzy o tym gatunku.

Realizowany od 2016 roku projekt ma odsłonić tajemnice życia leśnych samotników. Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to przedsięwzięcie pionierskie w Polsce i jedno z niewielu tego rodzaju w Europie. Celem projektu, transmisji prowadzonej od kwietnia do sierpnia, a więc od przylotu ptaków dorosłych na gniazdo do wylotu młodych bocianów, jest edukacja z zakresu ochrony przyrody oraz pogłębianie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa.

Projekt Bociany Czarne Online to także obrączkowanie i zakładanie logerów – urządzeń GPS młodym bocianom czarnym. W 2021 r. prof. Piotr Zieliński z dr. Bartoszem Janicem zaobrączkowali i wyposażyli w lokalizatory aż 18 piskląt bociana czarnego w lasach RDLP w Łodzi.

Logery założono w gniazdach w nadleśnictwach: Grotniki, Piotrków, Poddębice, Bełchatów, Złoczew, Kutno i Kolumna. W 2021 r. udało się także odnaleźć na terenie RDLP w Łodzi kolejne, nowe gniazda bociana czarnego, które dołączyły do stanowisk monitorowanych przez leśników i naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego.

Mural to wyraz współpracy środowiska naukowego z Lasami Państwowymi, jak również podkreślenie realnego wkładu w badania nad tym gatunkiem i program ochrony bociana czarnego w Polsce. 

Konsultantem naukowym projektu jest prof. Piotr Zieliński, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt powstał i realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. W 2020 i 2021 roku lokalizatory GPS-GSM, dzięki którym możemy obserwować losy naszych ulubieńców po opuszczeniu gniazda, finansowane są z funduszy WFOŚiGW w Łodzi.

W roku 2020 założyliśmy w lasach RDLP w Łodzi 15 logerów na pisklęta bociana czarnego. Z Polski wyleciało 12 piskląt. W lipcu tego roku 7 z nich spędza lato w różnych częściach Europy. Na Węgrzech 1, w Rumunii 2, w Mołdawii 1, w Bułgarii 2. Jeden z ptaków w Bułgarii to nasza Finezja (wyleciała z gniazda, z którego prowadzona jest transmisja). Interesująca jest obserwacja jednego młodego bociana czarnego, który po przylocie do Europy obrał kierunek na wschód i w tej chwili znajduje się już w Rosji nad Donem, 1700 km od macierzystego gniazda w Nadleśnictwa Złoczew. Zastanawia nas, czy jesienią ominie Morze Czarne od wschodu, lecąc do Afryki prosto na południe, czy też wybierze trasę sobie znaną, ale znacznie dłuższą i ominie Morze Czarne od zachodniej strony – relacjonuje prof. Piotr Zieliński.

Fascynujący, cenny pod względem naukowym i edukacyjnym, materiał z obserwacji gniazd, na bieżąco jest zamieszczany na profilu RDLP w Łodzi w Serwisie Facebook: www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/

Bociany Czarne Online (transmisja na żywo od kwietnia do września oraz archiwalne filmy) bezpośrednio na Youtube, archiwalne fragmenty z gniazda, relacje: https://www.youtube.com/RDLPwLodzi

Bociany Czarne Online

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest pod ochroną. To bardzo nieliczny mieszkaniec polskich lasów (ok. 1600 par). Prowadzi skryty tryb życia.

Mural został zrealizowany w 2021 r. ze środków RDLP w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Banku Ochrony Środowiska S.A.

Więcej informacji o projekcie: www.lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne