Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla Lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

 

Nadleśnictwo Przedbórz posiada własną szkółkę leśną, która znajduje się w leśnictwie Wymysłów w pobliżu wsi Rączki. Szkółka ta istnieje od 1984 r. powierzchnia całkowita szkółki wynosi 12,43 ha, powierzchnia manipulacyjna 6,51 ha, powierzchnia produkcyjna 5,14 ha. Na powierzchnię produkcyjną składa się:

  • produkcja materiału sadzeniowego na powierzchni otwartej;
  • produkcja materiału sadzeniowego pod okapem drzewostanu;
  • produkcja materiału sadzeniowego w warunkach kontrolowanych.

  

Szkółka leśna „Rączki" produkuje sadzonki gatunków lasotwórczych takich jak: sosna, modrzew, świerk, jodła, dąb, buk, olsza, brzoza. Produkcja prowadzona jest na cele własne oraz detaliczne.

Za wybór drzewostanów nasiennych oraz zbiór, przechowywanie i przysposobienie nasion do wysiewu odpowiada dział gospodarki leśnej zwany selekcją i nasiennictwem.

Nadleśnictwo Przedbórz leży w regionie nasiennym 601.

Bazę nasienną nadleśnictwa tworzą:

  • Wyłączony drzewostan nasienny sosnowy w leśnictwie Papiernia (10,0 ha)
  • Gospodarcze drzewostany nasienne:  sosnowe (359,77 ha), bukowe (32,35 ha), brzozowe (6,13 ha), olszowe (5,68 ha) i dębowe (2,55 ha)
  • Drzewa mateczne: sosny (2 szt.) i brzozy (2 szt.)

Kolejną czynnością, którą należy wykonać przed sadzeniem jest przygotowanie gleby. Powinno ono być dostosowane do lokalnych warunków siedliskowych i zapewniać młodym drzewkom optymalne warunki wzrostu. Najczęściej stosowanym sposobem przygotowania gleby jest wyoranie bruzd pługiem leśnym a także wykonanie talerzy. Jednak na siedliskach bardziej wilgotnych, gdzie istnieje ryzyko podtapiania sadzonek,  stosuje się bardziej skomplikowane sposoby przygotowania gleby, polegające na wywyższeniu miejsca sadzenia – wykonanie rabat, rabatowałków, kopców lub kopczyków.

 

Wprowadzanie młodego pokolenia lasu na gruntach leśnych nazywamy odnawianiem lasu, a na gruntach rolnych zalesianiem.

W Nadleśnictwie Przedbórz rocznie wprowadza się nowe pokolenie lasu na powierzchniach ok. 144 ha, a zalesia się ok. 3 ha gruntów.

Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu.

Jednym z najważniejszych zadań, w pierwszych latach istnienia uprawy leśnej, jest ograniczanie konkurencji ze strony chwastów. Zabieg ten, nazywany pielęgnowaniem gleby, polega głównie na wykaszaniu chwastów.

Po kilku latach istnienia uprawy wykonuje się tzw. czyszczenia wczesne. Jest to zabieg polegający na usuwaniu drzew chorych, źle ukształtowanych oraz niepożądanych domieszek. Gdy uprawa przejdzie w fazę młodnika, wykonywane są czyszczenia późne, podczas których wykonujemy cięcia w ten sposób, aby polepszyć warunki wzrostu drzew najlepszej jakości. W kolejnych latach wykonuje się systematycznie cięcia pielęgnacyjne, których zadaniem jest popieranie drzew zdrowych o najlepszych cechach jakościowych i ilościowych a wycinanie drzew słabych, chorych, źle ukształtowanych. Zabiegi te nazywamy trzebieżami wczesnymi (w drzewostanach do 40 lat) lub trzebieżami późnymi (w drzewostanach powyżej 40 lat).

Nadleśnictwo Przedbórz rocznie wykonuje czyszczenia wczesne na powierzchni ok. 46 ha, czyszczenia późne na powierzchni ok. 162 ha, trzebieże na powierzchni ok. 1 118 ha oraz pielęgnacje nowo zakładanych upraw na powierzchni ok. 76 ha.

Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

W związku z huraganem, który przeszedł przez część Nadleśnictwa Przedbórz, został wprowadzony Aneks do obowiązującego Planu Urządzania Lasu na lata 2008 - 2016, który zmodyfikował zadania związane z hodowlą lasu:

  • wzrosły wielkości powierzchni przeznaczonych pod odnowienie do ok. 254 ha rocznie;
  • wzrosły wielkości pielęgnacji powierzchni nowo zakładanych upraw do ok. 167 ha rocznie.

Nadleśnictwo Przedbórz realizuje Krajowy Program Zwiększania Lesistości poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zostań Super Zakrętakiem w LP

Zostań Super Zakrętakiem w LP

Z radością informujemy, że leśnicy z RDLP w Łodzi i 19 Nadleśnictw dołączają do akcji „Zostań Super Zakrętakiem” realizowanej przez Stowarzyszenie „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – ŁUPKOWA”. Zakrętki zbierane do specjalnych pojemników firma recyklingowa przerabia na granulat i przekazuje do ponownego wykorzystania – a to realne pieniądze dla chorych dzieciaków!

To ekologiczne przedsięwzięcie, które dzięki łatwej segregacji odpadów, w postaci zbiórki zakrętek, będzie wspierać podopiecznych Hospicjum w urzeczywistnianiu ich marzeń. Jedna plastikowa zakrętka nie jest w stanie nic zdziałać, ale wrzucona do pojemnika lub worka akcji “Zostań Super Zakrętakiem” staje się cennym wkładem w budowanie drugiego skrzydła placówki i realizację marzeń nieuleczalnie chorych pacjentów Łódzkiego Hospicjum!

Jedna osoba średnio jest w stanie zebrać kilka-kilkanaście kilogramów rocznie, ale jeśli połączymy siły to akcja ma szansę przynieść mnóstwo uśmiechu i radości podopiecznym placówki. Codziennie w całej Polsce do śmietników trafiają tony nakrętek z tysięcy gospodarstw domowych.

Hospicjum na Łupkowej zapewnia (m.in. z funduszy pozyskanych dzięki akcji) całodobową opiekę lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną, socjalną, pedagogiczną, psychologiczną i duchową oraz sprzęt do oddychania.

Jak to działa?

  • Zbieramy zakrętki i przynosimy je do pracy – RDLP czy biura Nadleśnictwa.
  • Koordynator dostarczy je do siedziby RDLP, a RDLP do hospicjum.
  • Wolontariusze przygotowują transport zbiorczy do firmy recyklingowej.
  • Firma recyklingowa przerabia zakrętki na granulat i przekazuje do ponownego wykorzystania.
  • Środki pozyskane z zakrętek wędrują na konto hospicjum i przeznaczane są na spełnienie marzeń podopiecznych.
  • Dzieci zyskują bezcenną pomoc w realizacji ich pragnień i potrzeb – my otrzymujemy bezcenny uśmiech chorego dziecka.
  • Środowisko dostaje bezcenną pomoc.
  • Dzięki akcji pomagamy wdrażać nawyki rozważnego gospodarowania odpadami.

Do akcji zbierania nakrętek zdążyliśmy już przywyknąć. Z racji tego, że gromadzące je osoby nie ponoszą żadnych kosztów, ten sposób niesienia pomocy szybko zdobył popularność. Zbieranie i recykling nakrętek są bardziej opłacalne niż zbieranie plastikowych butelek i sprzedawanie ich do skupów. Butelki są trudniejsze w obróbce, zajmują więcej miejsca. Wymagają bardziej zaawansowanego, więc i kosztowniejszego sprzętu. Jednak tym, co łączy butelki i nakrętki, jest fakt, że każde gospodarstwo domowe codziennie pozbywa się i jednych, i drugich. Dlaczego więc nie pomóc innym, odkładając nakrętki, zamiast je wyrzucać? Moglibyśmy po prostu umieszczać taką nakrętkę w specjalnym pojemniku w ramach domowej segregacji śmieci. Jednak postępując tak, tracimy szansę na realną pomoc komuś, kto jej potrzebuje. Hospicjum, które odbiera nakrętki od kilkunastu czy kilkudziesięciu podmiotów, może zarobić na sprzedaży nakrętek bardzo wymierne pieniądze i przeznaczać je na konkretne cele!

Liczymy na to, że dzięki leśnikom spełnione zostanie niejedno dziecięce marzenie!