Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Niepowtarzalne położenie Nadleśnictwa Przedbórz - lesistość terenu wynosząca 44% (najwyższa w województwie łódzkim), urozmaicone ukształtowanie terenu, położenie wzdłuż rzeki Pilicy decydują o wysokich walorach krajobrazowych, przyrodniczych i turystyczno-wypoczynkowych.

Jednym z najważniejszych elementów ochrony środowiska naturalnego jest kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa, właściwych postaw oraz zachowań w drodze szeroko rozumianej edukacji przyrodniczo – leśnej.

OBIEKTY EDUKACYJNE W NADLEŚNICTWIE PRZEDBÓRZ

Wiata edukacyjna "Bysiów".Oddana do użytku w 2014 roku wiata edukacyjna, zlokalizowana na terenie siedziby OHZ pomieści jednorazowo ok. 50 osób. Jest to duża, drewniana wiata wyposażona w kominek i sprzęt multimedialny. Odbywają się tutaj zajęcia edukacyjne, warsztaty, szkolenia oraz narady.

 

 

 

Leśna Sala Edukacyjna - wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, Nadleśnictwo Przedbórz, wspólnie z pracownikami Przedborskiego Parku Krajobrazowego oraz przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, utworzyło Leśną Salę Edukacyjną. Korzystają z niej dzieci i młodzież szkolna z terenu nadleśnictwa, jak również zorganizowane grupy przebywające w Przedborzu w ramach kolonii, wycieczek oraz zielonych szkół.

W bezpośrednim sąsiedztwie sali edukacyjnej znajduje się wiata, z której jednocześnie może korzystać ok 45 osób.

 

Świetlica w Osadzie Łowieckiej "Bysiów" - udostępniona dla celów edukacyjnych. Na stałej ekspozycji znajduje się spreparowany wilk (skłusowany w 2003 r., w okolicach Piskorzeńca) oraz bóbr (zabity przez samochód). Tutaj odbywają się spotkania z leśnikami, których głównym tematem jest szkodnictwo leśne, kłusownictwo, rola dokarmiania zwierząt w okresie zimowym, zapobieganie szkodom powodowanym przez człowieka, ochrona lasu i ochrona przeciwpożarowa.

 

 

 

 

 

 

Regulamin korzystania ze ścieżki edukacyjnej znajdą Państwo TUTAJ.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

BOCIAN CZARNY W MIEŚCIE MURALI

BOCIAN CZARNY W MIEŚCIE MURALI

Bociany Czarne Online to wspólny projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Teraz z inicjatywy tych instytucji powstał mural bociana czarnego – w samym centrum Łodzi, która nosi miano „miasta murali”. Mural przy Orlej 3 ma propagować wiedzę o wciąż mało znanym bocianie czarnym. Mamy nadzieję, że odegra ważną rolę edukacyjną i zachęci łodzian, a także turystów do pogłębiania wiedzy o tym gatunku.

Realizowany od 2016 roku projekt ma odsłonić tajemnice życia leśnych samotników. Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to przedsięwzięcie pionierskie w Polsce i jedno z niewielu tego rodzaju w Europie. Celem projektu, transmisji prowadzonej od kwietnia do sierpnia, a więc od przylotu ptaków dorosłych na gniazdo do wylotu młodych bocianów, jest edukacja z zakresu ochrony przyrody oraz pogłębianie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa.

Projekt Bociany Czarne Online to także obrączkowanie i zakładanie logerów – urządzeń GPS młodym bocianom czarnym. W 2021 r. prof. Piotr Zieliński z dr. Bartoszem Janicem zaobrączkowali i wyposażyli w lokalizatory aż 18 piskląt bociana czarnego w lasach RDLP w Łodzi.

Logery założono w gniazdach w nadleśnictwach: Grotniki, Piotrków, Poddębice, Bełchatów, Złoczew, Kutno i Kolumna. W 2021 r. udało się także odnaleźć na terenie RDLP w Łodzi kolejne, nowe gniazda bociana czarnego, które dołączyły do stanowisk monitorowanych przez leśników i naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego.

Mural to wyraz współpracy środowiska naukowego z Lasami Państwowymi, jak również podkreślenie realnego wkładu w badania nad tym gatunkiem i program ochrony bociana czarnego w Polsce. 

Konsultantem naukowym projektu jest prof. Piotr Zieliński, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt powstał i realizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. W 2020 i 2021 roku lokalizatory GPS-GSM, dzięki którym możemy obserwować losy naszych ulubieńców po opuszczeniu gniazda, finansowane są z funduszy WFOŚiGW w Łodzi.

W roku 2020 założyliśmy w lasach RDLP w Łodzi 15 logerów na pisklęta bociana czarnego. Z Polski wyleciało 12 piskląt. W lipcu tego roku 7 z nich spędza lato w różnych częściach Europy. Na Węgrzech 1, w Rumunii 2, w Mołdawii 1, w Bułgarii 2. Jeden z ptaków w Bułgarii to nasza Finezja (wyleciała z gniazda, z którego prowadzona jest transmisja). Interesująca jest obserwacja jednego młodego bociana czarnego, który po przylocie do Europy obrał kierunek na wschód i w tej chwili znajduje się już w Rosji nad Donem, 1700 km od macierzystego gniazda w Nadleśnictwa Złoczew. Zastanawia nas, czy jesienią ominie Morze Czarne od wschodu, lecąc do Afryki prosto na południe, czy też wybierze trasę sobie znaną, ale znacznie dłuższą i ominie Morze Czarne od zachodniej strony – relacjonuje prof. Piotr Zieliński.

Fascynujący, cenny pod względem naukowym i edukacyjnym, materiał z obserwacji gniazd, na bieżąco jest zamieszczany na profilu RDLP w Łodzi w Serwisie Facebook: www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/

Bociany Czarne Online (transmisja na żywo od kwietnia do września oraz archiwalne filmy) bezpośrednio na Youtube, archiwalne fragmenty z gniazda, relacje: https://www.youtube.com/RDLPwLodzi

Bociany Czarne Online

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest pod ochroną. To bardzo nieliczny mieszkaniec polskich lasów (ok. 1600 par). Prowadzi skryty tryb życia.

Mural został zrealizowany w 2021 r. ze środków RDLP w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Banku Ochrony Środowiska S.A.

Więcej informacji o projekcie: www.lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne