Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody mają za zadanie chronić zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, określone gatunki roślin i zwierząt oraz elementy przyrody nieożywionej mające istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazoweto wielkoobszarowe formy ochrony przyrody, tworzone ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz krajobrazowe w celu ich zachowania i popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin i zwierząt, które uważa się za znaczące dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy i zagrożone wyginięciem. Stąd też wyznacza się i obejmuje ochroną obszary, na których te gatunki i siedliska występują.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody są ozdobą krajobrazu i stanowią jeden z cenniejszych elementów przyrody o szczególnej wartości naukowej, kulturowej i historycznej.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. Są to pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VIII Mistrzostwa Szachowe Leśników o Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi

VIII Mistrzostwa Szachowe Leśników o Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi

14 czerwca 2019 r. w sali OHZ Bysiów odbyły się VIII Mistrzostwa Szachowe Leśników o Puchar Dyrektora RDLP w Łodzi, towarzyszące szkoleniu dot. aspektów technicznych pielęgnowania upraw i młodników powstałych z odnowień naturalnych na przykładzie Nadleśnictwa Przedbórz.

 

Mistrzostwa podzielono na dwa turnieje: mistrzostwa w szachach szybkich i mistrzostwa w szachach błyskawicznych.

W turnieju szachów szybkich zwyciężył Roman Godlewski (N-ctwo Poddębice), II miejsce zajął Waldemar Dudziński (N-ctwo Gostynin). Na III miejscu uplasował się nasz kolega Jarosław Gaj (N-ctwo Przedbórz).

W turnieju szachów błyskawicznych zwyciężył ponownie Roman Godlewski (N-ctwo Poddębice), II miejsce zajął Waldemar Dudziński (N-ctwo Gostynin), III miejsce zajął Stanisław Marciniak (biuro RDLP w Łodzi)

Bardzo dziękujemy uczestnikom za przybycie.

Kolejne mistrzostwa już za rok.

 

fot. W. Dudziński