Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Nadleśnictwo Przedbórz zaprasza zorganizowane grupy do udziału w zielonych lekcjach przyrody. Główne tematy zajęć proponowane przez prowadzących to:

  • Przedborski Park Krajobrazowy - ochrona przyrody i krajobrazu
  • Główne gatunki lasotwórcze w Nadleśnictwie Przedbórz
  • Las i jego funkcje
  • Szkółka leśna - przedmiot i cel prac szkółkarskich
  • Cykl życia drzewostanu
  • Chrońmy las - zagrożenia, szkodniki i zapobieganie
  • Znaczenie drewna w życiu człowieka
  • Gatunki chronione roślin i zwierząt oraz formy ochrony przyrody w lasach przedborskich
  • Rozpoznawanie zwierząt zamieszkujących nasze lasy
  • Człowiek gościem w lesie - jak zachowywać się w lesie
  • Zagrożenia cywilizacyjne i zapobieganie ich skutkom
  • Leśnik i jego praca
  • Formy ochrony przyrody w Polsce - na podstawie Przedborskiego Parku Krajobrazowego

Zajęcia w zależności od tematyki, pogody jak też oczekiwań zainteresowanych, mogą być realizowane w terenie, w sali edukacyjnej, w wiacie ale także w szkołach czy przedszkolach.

Tematy realizowane są poprzez: prelekcje i dyskusje połączone z pokazami multimedialnymi, prace terenowe w grupach, zabawy i konkursy dydaktyczne.

Ponadto, w porozumieniu z pracownikami Nadleśnictwa Przedbórz odpowiedzialnymi za edukację leśną, możliwa jest realizacja dowolnego tematu związanego z lasem, leśnictwem i ochroną przyrody. Zapraszamy także wszystkie szkoły do prowadzenia lekcji biologii i przyrody w Leśnej Sali Edukacyjnej


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Program "Zanocuj w lesie"

Program "Zanocuj w lesie"

Program „Zanocuj w lesie”

w Nadleśnictwie Przedbórz

 Nadleśnictwo Przedbórz wyznaczyło 4 specjalne obszary leśne o powierzchni 1533,82 hektarów, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.  Miejsca te będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja 2021 r.

 Mapa obszaru programu „Zanocuj w lesie” w załączniku.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie BDL oraz z poziomu aplikacji mBDL , z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru - załączniki poniżej,

  2. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,

  3. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://czaswlas2.ecms.pl,

  4. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu. Pamiętaj! Nigdy nie wchodź, nie nocuj na powierzchniach i w ich sąsiedztwie, na których prowadzona jest ścinka i zrywka drzew.

 

  1. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków

    1. np.: „ ... ”zostaje czasowo zamknięty. Termin obowiązywania, lokalizacja na mapie.

  2. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

    1. terminy polowań zbiorowych:
      https://aleksandrow.bip.gmina.pl/index.php?id=393,

http://bip.kluczewsko.pl/index.php?id=98

              http://bip.przedborz.pl/m,5673,lowiectwo.html

  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [załącznik] oraz przesłanie go na adres przedborz@lodz.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: kinga.barczynska@lodz.lasy.gov.pl

 Nadleśnictwo Przedbórz przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.