Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazoweto wielkoobszarowe formy ochrony przyrody, tworzone ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz krajobrazowe w celu ich zachowania i popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju.

Posiadają niższy status ochronny niż parki narodowe i należą do kategorii V Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują powierzchnię 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przedbórz znajdują się Przedborski Park Krajobrazowy wraz ze swoją otuliną oraz otulina Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Wchodzą one w skład Nadpiliczańskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Przedborski Park Krajobrazowy

Przedborski Park Krajobrazowy powstał 1988 r., leży na obszarze województw: łódzkiego i świętokrzyskiego. Na gruntach nadleśnictwa zajmuje powierzchnię 5194,06 ha. Teren parku w dolinie Pilicy w okolicy Przedborza leży na wysokości 191,8 m n.p.m., a najwyższy punkt 347 m n.p.m. osiąga Góra Fajna Ryba, która jest najwyższym wzniesieniem woj. łódzkiego.

Na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego oraz jego otuliny, znajduje się 6 rezerwatów (z czego 4 na obszarze Nadleśnictwa Przedbórz: Diabla Góra, Bukowa Góra, Piskorzeniec, Czarna Rózga i Murawy Dobromierskie).

Sulejowski Park Krajobrazowy

Sulejowski Park Krajobrazowy powstał w 1994 r., leży na obszarze województwa łódzkiego. Park zajmuje powierzchnię na gruntach nadleśnictwa 468,26 ha. Położony jest na Równinie Piotr­kowskiej oraz Wzgórzach Radomsz­czańskich i Opoczyńskich, a jego oś hydro­gra­ficzną tworzy Pilica wraz z Jeziorem Sulejowskim. Teren parku wznosi się w kierunku południowym i osiąga w Bąkowej Górze 282 m n.p.m.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Tymczasowy zakaz wstępu do lasów

Tymczasowy zakaz wstępu do lasów

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Zamknięte pozostają też parki narodowe.

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r.  w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dyrektor generalny Lasów Państwowych polecił wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie. Straż Leśna będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom.

Informacja na profilu Ministerstwa Środowiska: