Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazoweto wielkoobszarowe formy ochrony przyrody, tworzone ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz krajobrazowe w celu ich zachowania i popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju.

Posiadają niższy status ochronny niż parki narodowe i należą do kategorii V Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują powierzchnię 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przedbórz znajdują się Przedborski Park Krajobrazowy wraz ze swoją otuliną oraz otulina Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Wchodzą one w skład Nadpiliczańskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Przedborski Park Krajobrazowy

Przedborski Park Krajobrazowy powstał 1988 r., leży na obszarze województw: łódzkiego i świętokrzyskiego. Na gruntach nadleśnictwa zajmuje powierzchnię 5194,06 ha. Teren parku w dolinie Pilicy w okolicy Przedborza leży na wysokości 191,8 m n.p.m., a najwyższy punkt 347 m n.p.m. osiąga Góra Fajna Ryba, która jest najwyższym wzniesieniem woj. łódzkiego.

Na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego oraz jego otuliny, znajduje się 6 rezerwatów (z czego 4 na obszarze Nadleśnictwa Przedbórz: Diabla Góra, Bukowa Góra, Piskorzeniec, Czarna Rózga i Murawy Dobromierskie).

Sulejowski Park Krajobrazowy

Sulejowski Park Krajobrazowy powstał w 1994 r., leży na obszarze województwa łódzkiego. Park zajmuje powierzchnię na gruntach nadleśnictwa 468,26 ha. Położony jest na Równinie Piotr­kowskiej oraz Wzgórzach Radomsz­czańskich i Opoczyńskich, a jego oś hydro­gra­ficzną tworzy Pilica wraz z Jeziorem Sulejowskim. Teren parku wznosi się w kierunku południowym i osiąga w Bąkowej Górze 282 m n.p.m.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowy gość w przedborskich lasach

Nowy gość w przedborskich lasach

Od pewnego czasu w przedborskich lasach mamy możliwość spotkania rzadko spotykanego wcześniej gościa

Mantis religiosa - modliszka zwyczajna bo o niej mowa, w Polsce występują w różnych barwach, od zielonej, do jasnobrązowej.

Początkowo występowała w południowej Polsce, obecnie jej zasięg obejmuje północna część kraju. Modliszka jest drapieżnikiem, poluje głównie w wysokich trawach, przede wszystkim na łąkach śródleśnych bądź przy zadrzewieniach. Jej przednie kończyny przystosowane są do chwytania ofiar, które niekiedy są nawet miażdżone przez modliszkę, a następnie pożerane na żywca.

Zdarzają się również u owego gatunku przypadki kanibalizmu - samica po kopulacji pożera samca. Jako ciekawostka - modliszki to jedyne owady na świecie, mogące poruszać głową w dowolnym kierunku, nie poruszając ciałem.

 

Zdjęcia wykonane przez Kamila Francuza, prezentują zarówno samicę jak i samca.