Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazoweto wielkoobszarowe formy ochrony przyrody, tworzone ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz krajobrazowe w celu ich zachowania i popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju.

Posiadają niższy status ochronny niż parki narodowe i należą do kategorii V Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują powierzchnię 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przedbórz znajdują się Przedborski Park Krajobrazowy wraz ze swoją otuliną oraz otulina Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Wchodzą one w skład Nadpiliczańskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Przedborski Park Krajobrazowy

Przedborski Park Krajobrazowy powstał 1988 r., leży na obszarze województw: łódzkiego i świętokrzyskiego. Na gruntach nadleśnictwa zajmuje powierzchnię 5194,06 ha. Teren parku w dolinie Pilicy w okolicy Przedborza leży na wysokości 191,8 m n.p.m., a najwyższy punkt 347 m n.p.m. osiąga Góra Fajna Ryba, która jest najwyższym wzniesieniem woj. łódzkiego.

Na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego oraz jego otuliny, znajduje się 6 rezerwatów (z czego 4 na obszarze Nadleśnictwa Przedbórz: Diabla Góra, Bukowa Góra, Piskorzeniec, Czarna Rózga i Murawy Dobromierskie).

Sulejowski Park Krajobrazowy

Sulejowski Park Krajobrazowy powstał w 1994 r., leży na obszarze województwa łódzkiego. Park zajmuje powierzchnię na gruntach nadleśnictwa 468,26 ha. Położony jest na Równinie Piotr­kowskiej oraz Wzgórzach Radomsz­czańskich i Opoczyńskich, a jego oś hydro­gra­ficzną tworzy Pilica wraz z Jeziorem Sulejowskim. Teren parku wznosi się w kierunku południowym i osiąga w Bąkowej Górze 282 m n.p.m.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Weryfikacja pilarzy 2019

Weryfikacja pilarzy 2019

Ścinka drzew może z pozoru wydawać się łatwa i niewymagająca, w rzeczywistości jednak każde drzewo musi być ścięte z odpowiednią ostrożnością i być rozpatrywane jako osobny przypadek. Podczas ścinki istotne jest aby przewidzieć możliwe niebezpieczeństwa, określić kierunek obalania, ścieżki oddalania i inne czynniki, które mogą prowadzić do sytuacji niebezpiecznych. 
Dlatego, w celu sprawdzenia umiejętności drwali - pilarzy pracujących w lasach Nadleśnictwa Przedbórz, jak co roku w dniu 26 marca przeprowadzono instruktaż BHP połączony z terenową weryfikacją umiejętności pilarzy.

fot. D.Broszkiewicz