Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowy gość w przedborskich lasach

Nowy gość w przedborskich lasach

Od pewnego czasu w przedborskich lasach mamy możliwość spotkania rzadko spotykanego wcześniej gościa

Mantis religiosa - modliszka zwyczajna bo o niej mowa, w Polsce występują w różnych barwach, od zielonej, do jasnobrązowej.

Początkowo występowała w południowej Polsce, obecnie jej zasięg obejmuje północna część kraju. Modliszka jest drapieżnikiem, poluje głównie w wysokich trawach, przede wszystkim na łąkach śródleśnych bądź przy zadrzewieniach. Jej przednie kończyny przystosowane są do chwytania ofiar, które niekiedy są nawet miażdżone przez modliszkę, a następnie pożerane na żywca.

Zdarzają się również u owego gatunku przypadki kanibalizmu - samica po kopulacji pożera samca. Jako ciekawostka - modliszki to jedyne owady na świecie, mogące poruszać głową w dowolnym kierunku, nie poruszając ciałem.

 

Zdjęcia wykonane przez Kamila Francuza, prezentują zarówno samicę jak i samca.