Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie Lasu

Użytkowanie lasu stanowi integralną część gospodarowania zasobami leśnymi. Zachowuje ścisły związek z innymi działami leśnictwa, realizuje cele hodowli, urządzania lasu oraz ochrony lasu.

W dziale tym mieści się wiele ważnych zagadnień takich jak: pozyskanie drewna, transport leśny, nauka o surowcu drzewnym, ergonomia i ochrona pracy, inżynieryjne zagospodarowanie lasu, turystyczne i rekreacyjne użytkowanie lasu z zazębieniem problematyki obejmującej konsekwencje określonej polityki leśnej, zmian klimatycznych, planowania przestrzennego oraz przepływów międzygałęziowych.

Użytkowanie lasu dzielimy na główne i uboczne.

Użytkowanie główne polega na pozyskaniu, zrywce i wywozie drewna jako podstawowego surowca leśnego.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w Planie Urządzenia Lasu. Zapewnia on pozyskanie drewna na zasadzie trwałości lasu i możliwość jego biologicznego odtwarzania (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu).

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych";
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Rozmiar użytkowania głównego wg Planu Urządzania Lasu zaplanowano w wysokości 693 198 m3. W wyniku huraganu jaki przeszedł przez Nadleśnictwo Przedbórz w 2007 r. został wprowadzony aneks do planu urządzania lasu który dopuścił zwiększenie rozmiaru użytkowania do 874 743 m3 (łączna miąższość użytków rębnych i przedrębnych pozyskanych w drzewostanach zniszczonych przez huragan w okresie 1.08.2007-30.06.2008 wyniosła 301 287 m3).

Użytkowanie uboczneto pozyskiwanie produktów niedrzewnych takich jak: grzyby, borówki, maliny, jeżyny, owoce jarzębiny, zioła lecznicze, jemioła, stroisz, choinki, żywica, przyprawy (owoce jałowca), miód z pasiek leśnych i wiele innych użytków.

Uboczne użytkowanie lasu to także korzystanie z jego funkcji pozaprodukcyjnych:

  • to oddychanie powietrzem, które przez las zostało oczyszczone,
  • to woda, która została przez las zmagazynowana,
  • to piękno krajobrazu, którym się zachwycamy
  • to korzystanie z chłodnego cienia w upalne letnie popołudnie,
  • to wreszcie wszystkie miłe chwile spędzone w lesie.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pomóżmy sprzątać lasy, poznajmy ich przyrodę

Pomóżmy sprzątać lasy, poznajmy ich przyrodę

22 kwietnia - Dzień Ziemi to idealny moment na OGŁOSZENIE KONKURSU!

Zaśmiecanie lasów w naszym regionie staje coraz większym problemem. Tej wiosny Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi we współpracy z Dziennikiem Łódzkim chce zachęcić czytelników i internautów, aby wspólnymi siłami zadbać o czystość lasów, w których odpoczywamy.

Nadejście wiosny oznacza zwiększoną liczbę turystów w lasach. Niestety, część gości nie tylko w nich odpoczywa, ale też pozostawia po sobie niepożądane pamiątki: butelki, puszki, papiery czy różne plastikowe opakowania. Nadal niestety zjawiają się też w lasach ludzie pozbawieni świadomości ekologicznej, którzy wywożą do lasu śmieci ze swoich gospodarstw domowych, tworząc dzikie wysypiska. Zalegające w lasach odpady nie tylko niszczą wspaniałe leśne krajobrazy i zniechęcają do wypoczynku na łonie natury, ale są też niebezpieczne dla gleby, roślin i zwierząt żyjących w lasach.

Zadanie konkursowe

Aby wziąć udział w konkursie, należy:
•    odwiedzić lasy znajdujące się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi,
•    posprzątać wybrane miejsce lub trasę wycieczki,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie przesłać dwa zdjęcia przestawiające uczestników konkursu oraz miejsce w lesie przed sprzątaniem i po sprzątaniu lub jeśli uczestnicy sprzątali śmieci na całej trasie wycieczki zdjęcie przedstawiające uczestników ze wszystkimi zebranymi śmieciami,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie podać lokalizację leśną, w której uczestnicy zebrali śmieci i zrobili zdjęcia,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie odpowiedzieć na pytanie konkursowe „Dlaczego warto dbać o czystość lasów”.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Uczestnikami naszego konkursu mogą zostać:
•    Uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, znajdujących się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi wraz z opiekunem szkolnym lub instruktorem harcerskim, który ukończył 18 rok życia, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, zapoznał się z niniejszym Regulaminem i zaakceptował jego treść, zapoznał się polityką prywatności dostępną pod linkiem www.prywatnosc.polskapress.pl.
•    Dzieci do 18 roku życia wraz rodzicami, lub opiekunami prawnymi zamieszkującymi na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, którzy ukończyli 18 rok życia, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść.
•    Osoby pełnoletnie.

Ważne terminy

Na zgłoszenia konkursowe czekamy od 22.04.2021 r. do 31.05.2021 r. do godz. 23.59.

Nagrody

Autorzy trzech najciekawszych odpowiedzi na pytanie konkursowe otrzymają nagrody w postaci:
1. miejsce - hulajnoga elektryczna
2. miejsce - hulajnoga elektryczna
3. miejsce - hulajnoga elektryczna
4. miejsce - zestaw gadżetów i wydawnictw o tematyce przyrodniczej
5. miejsce - zestaw gadżetów i wydawnictw o tematyce przyrodniczej
6. miejsce - zestaw gadżetów i wydawnictw o tematyce przyrodniczej

Kontakt w sprawie konkursu: Michał Oleski, tel. 698 635 621 (w godz. 10.00 - 16.00), mail: konkurslp@dziennik.lodz.pl

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA STRONĘ KONKURSU: https://dzienniklodzki.pl/sprzatamylasy

Formularz konkursowy indywidualny - wypełnij

Formularz konkursowy dla grup zorganizowanych - wypełnij

Regulamin konkursu - zapoznaj się

Zachęcamy do korzystania z interaktywnej mapy lasów: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy