Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie Lasu

Użytkowanie lasu stanowi integralną część gospodarowania zasobami leśnymi. Zachowuje ścisły związek z innymi działami leśnictwa, realizuje cele hodowli, urządzania lasu oraz ochrony lasu.

W dziale tym mieści się wiele ważnych zagadnień takich jak: pozyskanie drewna, transport leśny, nauka o surowcu drzewnym, ergonomia i ochrona pracy, inżynieryjne zagospodarowanie lasu, turystyczne i rekreacyjne użytkowanie lasu z zazębieniem problematyki obejmującej konsekwencje określonej polityki leśnej, zmian klimatycznych, planowania przestrzennego oraz przepływów międzygałęziowych.

Użytkowanie lasu dzielimy na główne i uboczne.

Użytkowanie główne polega na pozyskaniu, zrywce i wywozie drewna jako podstawowego surowca leśnego.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w Planie Urządzenia Lasu. Zapewnia on pozyskanie drewna na zasadzie trwałości lasu i możliwość jego biologicznego odtwarzania (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu).

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych";
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Rozmiar użytkowania głównego wg Planu Urządzania Lasu zaplanowano w wysokości 693 198 m3. W wyniku huraganu jaki przeszedł przez Nadleśnictwo Przedbórz w 2007 r. został wprowadzony aneks do planu urządzania lasu który dopuścił zwiększenie rozmiaru użytkowania do 874 743 m3 (łączna miąższość użytków rębnych i przedrębnych pozyskanych w drzewostanach zniszczonych przez huragan w okresie 1.08.2007-30.06.2008 wyniosła 301 287 m3).

Użytkowanie uboczneto pozyskiwanie produktów niedrzewnych takich jak: grzyby, borówki, maliny, jeżyny, owoce jarzębiny, zioła lecznicze, jemioła, stroisz, choinki, żywica, przyprawy (owoce jałowca), miód z pasiek leśnych i wiele innych użytków.

Uboczne użytkowanie lasu to także korzystanie z jego funkcji pozaprodukcyjnych:

  • to oddychanie powietrzem, które przez las zostało oczyszczone,
  • to woda, która została przez las zmagazynowana,
  • to piękno krajobrazu, którym się zachwycamy
  • to korzystanie z chłodnego cienia w upalne letnie popołudnie,
  • to wreszcie wszystkie miłe chwile spędzone w lesie.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zostań Super Zakrętakiem w LP

Zostań Super Zakrętakiem w LP

Z radością informujemy, że leśnicy z RDLP w Łodzi i 19 Nadleśnictw dołączają do akcji „Zostań Super Zakrętakiem” realizowanej przez Stowarzyszenie „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – ŁUPKOWA”. Zakrętki zbierane do specjalnych pojemników firma recyklingowa przerabia na granulat i przekazuje do ponownego wykorzystania – a to realne pieniądze dla chorych dzieciaków!

To ekologiczne przedsięwzięcie, które dzięki łatwej segregacji odpadów, w postaci zbiórki zakrętek, będzie wspierać podopiecznych Hospicjum w urzeczywistnianiu ich marzeń. Jedna plastikowa zakrętka nie jest w stanie nic zdziałać, ale wrzucona do pojemnika lub worka akcji “Zostań Super Zakrętakiem” staje się cennym wkładem w budowanie drugiego skrzydła placówki i realizację marzeń nieuleczalnie chorych pacjentów Łódzkiego Hospicjum!

Jedna osoba średnio jest w stanie zebrać kilka-kilkanaście kilogramów rocznie, ale jeśli połączymy siły to akcja ma szansę przynieść mnóstwo uśmiechu i radości podopiecznym placówki. Codziennie w całej Polsce do śmietników trafiają tony nakrętek z tysięcy gospodarstw domowych.

Hospicjum na Łupkowej zapewnia (m.in. z funduszy pozyskanych dzięki akcji) całodobową opiekę lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną, socjalną, pedagogiczną, psychologiczną i duchową oraz sprzęt do oddychania.

Jak to działa?

  • Zbieramy zakrętki i przynosimy je do pracy – RDLP czy biura Nadleśnictwa.
  • Koordynator dostarczy je do siedziby RDLP, a RDLP do hospicjum.
  • Wolontariusze przygotowują transport zbiorczy do firmy recyklingowej.
  • Firma recyklingowa przerabia zakrętki na granulat i przekazuje do ponownego wykorzystania.
  • Środki pozyskane z zakrętek wędrują na konto hospicjum i przeznaczane są na spełnienie marzeń podopiecznych.
  • Dzieci zyskują bezcenną pomoc w realizacji ich pragnień i potrzeb – my otrzymujemy bezcenny uśmiech chorego dziecka.
  • Środowisko dostaje bezcenną pomoc.
  • Dzięki akcji pomagamy wdrażać nawyki rozważnego gospodarowania odpadami.

Do akcji zbierania nakrętek zdążyliśmy już przywyknąć. Z racji tego, że gromadzące je osoby nie ponoszą żadnych kosztów, ten sposób niesienia pomocy szybko zdobył popularność. Zbieranie i recykling nakrętek są bardziej opłacalne niż zbieranie plastikowych butelek i sprzedawanie ich do skupów. Butelki są trudniejsze w obróbce, zajmują więcej miejsca. Wymagają bardziej zaawansowanego, więc i kosztowniejszego sprzętu. Jednak tym, co łączy butelki i nakrętki, jest fakt, że każde gospodarstwo domowe codziennie pozbywa się i jednych, i drugich. Dlaczego więc nie pomóc innym, odkładając nakrętki, zamiast je wyrzucać? Moglibyśmy po prostu umieszczać taką nakrętkę w specjalnym pojemniku w ramach domowej segregacji śmieci. Jednak postępując tak, tracimy szansę na realną pomoc komuś, kto jej potrzebuje. Hospicjum, które odbiera nakrętki od kilkunastu czy kilkudziesięciu podmiotów, może zarobić na sprzedaży nakrętek bardzo wymierne pieniądze i przeznaczać je na konkretne cele!

Liczymy na to, że dzięki leśnikom spełnione zostanie niejedno dziecięce marzenie!