Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona Lasu

Ochrona lasu wykorzystuje praktyczną wiedzę leśną o sposobach, środkach i czynnościach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i stworzenia warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju lasów. Zadaniami ochrony lasu są: poznanie czynników chorobotwórczych, badanie przyczyn powstawania chorób lasu, opracowywanie sposobów likwidacji źródeł chorób lasu, prowadzenie profilaktyki i terapii leśnej.

Ochrona lasu wykorzystuje praktyczną wiedzę leśną o sposobach, środkach i czynnościach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i stworzenia warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju lasów. Zadaniami ochrony lasu są: poznanie czynników chorobotwórczych, badanie przyczyn powstawania chorób lasu, opracowywanie sposobów likwidacji źródeł chorób lasu, prowadzenie profilaktyki i terapii leśnej.

Ochrony lasu nie można rozpatrywać jako osobnej dziedziny nauki i w oderwaniu od innych działów wiedzy o gospodarce leśnej. Ochrona lasu wiąże się ściśle z typologią leśną, ekologią, urządzaniem lasu, hodowlą, użytkowaniem i łowiectwem. W ramach ochrony lasu znajduje się również ogólnie pojęta ochrona przyrody.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Zagrożenia abiotyczne

Z grupy zagrożeń abiotycznych na terenie Nadleśnictwa Przedbórz znaczenie mają: niedobór lub nadmiar wilgoci oraz w mniejszym stopniu silne wiatry i przymrozki.

20 lipca 2007 roku przez Nadleśnictwo Przedbórz przetoczyła się nawałnica, która zmiotła z powierzchni ponad 1 500 ha lasu, a kolejne 2 000 ha uszkodziła.

Ogrom zniszczeń spowodował nadzwyczajne zagrożenie dla środowiska poprzez:

  • występujące zagrożenia pożarowe w związku z nagromadzeniem materiału łatwopalnego,
  • niebezpieczeństwa niekontrolowanego rozwoju owadów, grzybów i chorób lasu zagrażających innym obszarom leśnym,
  • zagrożenie występującej bioróżnorodności flory i fauny.

Tak duża skala szkód i zagrożeń wymagała niestandardowego postępowania przy udostępnianiu terenu, pozyskaniu, sprzedaży i wywozie drewna oraz odnawianiu powierzchni.

Prace związane z odnawianiem powierzchni pohuraganowej rozpoczęto wiosną 2008 roku,
a zakończono jesienią 2010 roku.

Zagrożenia biotyczne

Do czynników biotycznych, które mogą powodować niekorzystne zmiany w lasach zalicza się:

  • skład gatunkowy

Dominacja gatunków iglastych i niezgodność składu gatunkowego z siedliskiem, są czynnikami zwiększającymi podatność lasów na wpływ innych szkodliwych czynników (np. szkodniki owadzie, grzyby pasożytnicze, szkody od wiatru).

Na terenie Nadleśnictwa Przedbórz większość drzewostanów jest zgodna, bądź częściowo zgodna z siedliskiem. Niekorzystnym zjawiskiem jest natomiast dominacja sosny, której udział wynosi 90,4% powierzchni Nadleśnictwa.

  • Zagrożenia ze strony czynników owadzich

Szczególnie duże szkody w lesie wyrządzają w czasie masowych pojawów, owady roślinożerne, uszkadzające tkanki drzew i krzewów. Ze względu na pozycję w łańcuchu chorobotwórczym, szkodniki klasyfikuje się następująco:

  • pierwotne, atakujące drzewostany nie uszkodzone dotychczas przez inne czynniki. Największe szkody w Nadleśnictwie powodują: brudnica mniszka i barczatka sosnówka. Obserwowano też większą aktywność boreczników. Problem w ostatnim czasie stanowią także pędraki chrabąszczy;
  • wtórne, atakujące drzewostany osłabione działaniem innych czynników. Szkodniki wtórne zagrażają głównie na terenach przylegających do zakładów przerabiających drewno. Na gruntach porolnych oraz w drzewostanach osłabionych pożarem obserwuje się zagrożenie ze strony przypłaszczka granatka.
  • nękające, nie powodują zamierania drzewostanów, lecz ich osłabienie i zniekształcenie.

Występowanie szkodników pierwotnych jest monitorowane poprzez wykładanie pułapek feromonowych i prowadzenie jesiennych poszukiwań szkodników sosny.

  • Zagrożenia ze strony grzybów pasożytniczych

Najczęściej występującymi chorobami odgrzybowymi na terenie Nadleśnictwa są: huba korzeni i opieńkowa zgnilizna korzeni. Huba korzeni występuje przede wszystkim w drzewostanach sosnowych na gruntach porolnych. Do innych chorób, o niewielkim znaczeniu należą: zgorzel siewek, mączniak dębu, osutka sosny i obwar sosny.

  • Zagrożenie ze strony ssaków roślinożernych

Szkody powodowane przez ssaki roślinożerne polegają na

  • zgryzaniu pędów młodych drzew przez sarny, jelenie, łosie, zające i króliki;
  • spałowaniu drzew przez jelenie i łosie,
  • osmykiwanie drzew  przez samce jeleniowatych,
  • zadeptywaniu upraw przez jeleniowate i dziki,
  • uszkadzanie systemów korzeniowych przez drobne gryzonie,
  • uszkadzanie drzewostanów przez bobry

W lasach Nadleśnictwa Przedbórz, szkody od zwierzyny dotychczas mają niewielkie znaczenie gospodarcze, w związku z czym Nadleśnictwo ogranicza się do działań profilaktycznych polegających na: palikowaniu poszczególnych drzewek i zakładaniu osłonek w uprawach zagrożonych. Ograniczenie szkód następuje także poprzez odpowiednio prowadzona gospodarkę łowiecką.

Zwiększa się ilość szkód wyrządzanych przez bobry. Występują one niemal wszędzie tam, gdzie drzewostany sąsiadują z ciekami wodnymi.

Zagrożenia antropogeniczne

W świetle postępującej ekspansji infrastruktury technicznej, związanej z dynamiką rozwoju gospodarczego kraju, czynniki pochodzenia antropogenicznego stanowią w ostatnim okresie największe zagrożenie dla trwałości ekosystemów leśnych. Podejmowane są działania polegające głównie na łagodzeniu skutków ich działania.

Do zagrożeń składających się na oddziaływanie antropogeniczne  zaliczamy:

  • zanieczyszczenie powietrza i imisje przemysłowe,
  • zagrożenia związane z transportem,
  • zagrożenia związane z gospodarką odpadami,
  • zagrożenia związane z nadmierną penetracją lasów przez człowieka,
  • szkodnictwo leśne powodowane przez człowieka.

Najpoważniejszym z zagrożeń jest zagrożenie pożarowe ze względu na rozmiar szkód wyrządzanych przez ogień. Największe zagrożenie występuje w okresie wczesnej wiosny oraz wakacji. Zdarzają się także celowe podpalenia.

Nadleśnictwo Przedbórz zostało zakwalifikowane do I - szej kategorii (najwyższej) zagrożenia pożarowego.

Kwalifikacji tej dokonano na podstawie:

  • udziału siedlisk borowych, drzewostanów iglastych i młodszych klas wieku na tych siedliskach,
  • stopnia penetracji lasów przez człowieka,
  • warunków atmosferycznych,
  • zagęszczenia sieci dróg komunikacyjnych,
  • rozmieszczenia zakładów przemysłowych oraz osad ludzkich wśród lasów.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pomóżmy sprzątać lasy, poznajmy ich przyrodę

Pomóżmy sprzątać lasy, poznajmy ich przyrodę

22 kwietnia - Dzień Ziemi to idealny moment na OGŁOSZENIE KONKURSU!

Zaśmiecanie lasów w naszym regionie staje coraz większym problemem. Tej wiosny Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi we współpracy z Dziennikiem Łódzkim chce zachęcić czytelników i internautów, aby wspólnymi siłami zadbać o czystość lasów, w których odpoczywamy.

Nadejście wiosny oznacza zwiększoną liczbę turystów w lasach. Niestety, część gości nie tylko w nich odpoczywa, ale też pozostawia po sobie niepożądane pamiątki: butelki, puszki, papiery czy różne plastikowe opakowania. Nadal niestety zjawiają się też w lasach ludzie pozbawieni świadomości ekologicznej, którzy wywożą do lasu śmieci ze swoich gospodarstw domowych, tworząc dzikie wysypiska. Zalegające w lasach odpady nie tylko niszczą wspaniałe leśne krajobrazy i zniechęcają do wypoczynku na łonie natury, ale są też niebezpieczne dla gleby, roślin i zwierząt żyjących w lasach.

Zadanie konkursowe

Aby wziąć udział w konkursie, należy:
•    odwiedzić lasy znajdujące się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi,
•    posprzątać wybrane miejsce lub trasę wycieczki,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie przesłać dwa zdjęcia przestawiające uczestników konkursu oraz miejsce w lesie przed sprzątaniem i po sprzątaniu lub jeśli uczestnicy sprzątali śmieci na całej trasie wycieczki zdjęcie przedstawiające uczestników ze wszystkimi zebranymi śmieciami,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie podać lokalizację leśną, w której uczestnicy zebrali śmieci i zrobili zdjęcia,
•    za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie odpowiedzieć na pytanie konkursowe „Dlaczego warto dbać o czystość lasów”.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Uczestnikami naszego konkursu mogą zostać:
•    Uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, znajdujących się na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi wraz z opiekunem szkolnym lub instruktorem harcerskim, który ukończył 18 rok życia, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, zapoznał się z niniejszym Regulaminem i zaakceptował jego treść, zapoznał się polityką prywatności dostępną pod linkiem www.prywatnosc.polskapress.pl.
•    Dzieci do 18 roku życia wraz rodzicami, lub opiekunami prawnymi zamieszkującymi na obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, którzy ukończyli 18 rok życia, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych i zapoznali się z niniejszym Regulaminem i zaakceptowali jego treść.
•    Osoby pełnoletnie.

Ważne terminy

Na zgłoszenia konkursowe czekamy od 22.04.2021 r. do 31.05.2021 r. do godz. 23.59.

Nagrody

Autorzy trzech najciekawszych odpowiedzi na pytanie konkursowe otrzymają nagrody w postaci:
1. miejsce - hulajnoga elektryczna
2. miejsce - hulajnoga elektryczna
3. miejsce - hulajnoga elektryczna
4. miejsce - zestaw gadżetów i wydawnictw o tematyce przyrodniczej
5. miejsce - zestaw gadżetów i wydawnictw o tematyce przyrodniczej
6. miejsce - zestaw gadżetów i wydawnictw o tematyce przyrodniczej

Kontakt w sprawie konkursu: Michał Oleski, tel. 698 635 621 (w godz. 10.00 - 16.00), mail: konkurslp@dziennik.lodz.pl

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA STRONĘ KONKURSU: https://dzienniklodzki.pl/sprzatamylasy

Formularz konkursowy indywidualny - wypełnij

Formularz konkursowy dla grup zorganizowanych - wypełnij

Regulamin konkursu - zapoznaj się

Zachęcamy do korzystania z interaktywnej mapy lasów: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy