Wydawca treści
REZERWATY
Rezerwaty przyrody mają za zadanie chronić zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, określone gatunki roślin i zwierząt oraz elementy przyrody nieożywionej mające istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych.
Rezerwat leśno – krajobrazowy „Diabla Góra"
Położony jest na terenie Obrębu Reczków. Jego powierzchnia wynosi 161,19 ha.
Został utworzony na podstawie Zarządzenia MOŚZNiL z dnia 29 grudnia 1987 r. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie naturalnych zbiorowisk roślinnych z wychodniami skał piaskowych oraz miejsc pamięci narodowej z okresu II wojny światowej.
Na tym obszarze stwierdzono występowanie gniewosza plamistego, znajdującego się w "Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt".
Rezerwat leśny „Bukowa Góra"
Rezerwat Bukowa Góra powstał na podstawie Zarządzenia MLiPD z dnia 5 maja 1959 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody. Został utworzony dla zachowania buczyny wraz z cennymi stanowiskami roślin chronionych na wapiennym wzgórzu.
Rezerwat ten, o powierzchni 33,77 ha, znajduje się w Obrębie Przedbórz. Obejmuje on szczyt i północny stok dużego, wapiennego wzgórza znajdującego się w PN-Z części Pasma Przedborsko-Małogoskiego.
Jest to jedyny i ostatni płat naturalnego lasu bukowego na podłożu węglanowym na terenie Nadleśnictwa. W runie występuję wiele rzadkich roślin podlegających ochronie ścisłej i częściowej oraz rzadkich w tej części Polski.
Rezerwat leśny „Czarna Rózga"
Rezerwat o powierzchni 185,60 ha, w tym powierzchni leśnej 181,31 ha i 4,29 ha powierzchni nieleśnej, został utworzony w 1996 roku w celu zachowania ze względów naukowych oraz dydaktycznych, naturalnych ekosystemów, wilgotnych lasów liściastych z licznymi drzewami pomnikowymi oraz gatunkami rzadkich i chronionych roślin zielnych. Jego zadaniem jest zachowanie naturalnej różnorodności biologicznej gatunków
i ekosystemów związanych z takim typem środowiska. Położony jest w PN części kompleksu leśnego „Oleszno" oraz w Obrębie Przedbórz. W granicach Rezerwatu występują drzewostany naturalnego pochodzenia. Flora jest bujna i składa się z ponad 300 gatunków roślin, z czego wiele z nich jest objętych ochroną ścisłą.
Rezerwat torfowiskowy „Piskorzeniec"
Został utworzony w 1990 r. na podst. Art. 13 ust. 1 z dnia 7 kwietnia 1949 r. ustawy o ochronie przyrody. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych biocenoz torfowiskowych i leśnych z licznymi gatunkami chronionymi oraz rzadkimi roślinami i zwierzętami, jak też swoistych cech krajobrazu Wyżyny Przedborskiej.
Rezerwat Piskorzeniec jest największym rezerwatem częściowym na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje powierzchnię 431,96 ha, z czego 301,43 ha znajduje się w granicach Nadleśnictwa Przedbórz.
Rezerwat ten stanowi ostoję dla licznych i rzadkich gatunków ptaków wodnych i błotnych. Wśród flory występuje wiele rzadkich gatunków w skali kraju.
Rezerwat stepowy „Murawy Dobromierskie"
Rezerwat stepowy„Murawy Dobromierskie" Powstał w 1989 r., a jego powierzchnia wynosi 36,29 ha. Położony jest poza terenem LP lecz w granicach zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Przedbórz.
Rezerwat ten obejmuje jurajskie wzgórza w okolicy miejscowości Rączki i Dobromierz. Znajdują się w nim, jedyne w tej części Polski, stanowiska roślinności kserotermicznej z unikalną florą i dlatego w pełni zasługuje na otoczenie go specjalnym zainteresowaniem. Można tu również spotkać wiele rzadkich gatunków owadów.