Wydawca treści Wydawca treści

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę wjechać samochodem do lasu?

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna?

Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Nadleśnictwa ustawiają tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Można także szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?

Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.  

Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.

Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?

Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.29c Ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. Jeżeli kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju obowiązujących na terenie lasów musi liczyć się z tym, że strażnik leśny może go zatrzymać, wylegitymować i wydać polecenie co do zachowania się na drodze. Jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym.

Zgodnie z zapisami ustawy o lasach strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia.

Należy się liczyć także z tym, że wobec osób uniemożliwiających kontrolę strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy,  ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie stanowi, że grzywny są nakładane w zasadzie w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu.

W przypadku gdy sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakłada się mandat karny gotówkowy. W takiej sytuacji należność wpłaca się od razu osobie, która nałożyła mandat.

W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta pracy

Oferta pracy

Nabór na stanowisko podleśniczego leśnictwa Bobrowniki oraz wynik wyboru kandydata.

Przedbórz, dnia 25.04.2014r.

 

Znak spr.: NP-1101-2/14

 

Wynik wyboru kandydata

 

        Reprezentując Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Przedbórz, w przeprowadzonej procedurze naboru na wolne stanowisko podleśniczego w Nadleśnictwie Przedbórz, działając na podstawie „Regulaminu naboru nowych pracowników w Nadleśnictwie Przedbórz" (dostępnego w siedzibie Nadleśnictwa Przedbórz lub na stronie internetowej http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_lodz/nadl_przedborz/organizacja), 

 

informuję, iż:

 

z kandydatów, którzy otrzymali najwyższą ilość punktów, wybrałem  na stanowisko podleśniczego leśnictwa Bobrowniki Pana Adama Jasiona.

 

Podpisał:

                                        Nadleśniczy Nadleśnictwa Przedbórz

                         mgr inż. Waldemar Pązik

 

Otrzymują:

1) tablica ogłoszeń w siedzibie Nadleśnictwa Przedbórz,

2) strona internetowa Nadleśnictwa Przedbórz,

3) a/a

 

x       x       x       x       x       x       x

 

Przedbórz, dnia 14.03.2014r.

Znak spr.: NP-1101-2/14

 

 

OGŁOSZENIE

Nadleśniczego Nadleśnictwa Przedbórz

w sprawie naboru na stanowisko

podleśniczego leśnictwa Bobrowniki

 

 

I . Organizator naboru :

 

Nadleśnictwo Przedbórz z siedzibą w Przedborzu /adres: ul. Konecka 50; 97-570 Przedbórz/, telefon: 44-685-40-10, fax: 44-685-40-12

e-mail: przedborz@lodz.lasy.gov.pl

 

II. Wymagania :

 

formalne

- obywatelstwo polskie, pełna zdolność do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych,

- niekaralność za przestępstwa popełnione z chęci zysku lub innych niskich pobudek,

- posiadanie kwalifikacji dla stanowiska podleśniczego określone w załączniku Nr2 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 stycznia 2003 r. w sprawie stanowisk, Stopni służbowych oraz zasad wynagradzania w Służbie Leśnej (   Dz. U Nr 11 z 2003 r.  poz.123 ), tj. co najmniej wykształcenia średniego leśnego,

kwalifikacyjne

- ukończony staż zawodowy, zakończony zdanym egzaminem,

- znajomość Systemu Informatycznego Lasów Państwowych,

- znajomość obsługi rejestratora leśniczego i jego urządzeń peryferyjnych,

- posiadanie prawa jazdy kategorii B,

- komunikatywność, umiejętność pracy w zespole.

 

III. Obowiązki :

1.  Wykonywanie czynności techniczno – produkcyjnych, administracyjnych i ochronnych, mających na celu realizację zadań ustalonych dla leśnictwa, ochrona zasobów leśnych i innego majątku, według poleceń, wskazówek i instruktażu leśniczego oraz z własnej inicjatywy, w pełnym wymiarze czasu pracy.

2.   Do obowiązków podleśniczego należy w szczególności:

1) ochrona granic leśnictwa, znaków granicznych i geodezyjnych, tablic ostrzegawczych i  informacyjnych oraz ochrona przed szkodnictwem leśnym,

2) prace zabezpieczające i funkcje patrolowe w zakresie ochrony przeciwpożarowej lasów i obiektów leśnych,

3) prace z zakresu ochrony lasu,

4) prace związane ze sporządzaniem szacunków brakarskich drzew na pniu, wyznaczanie drzew do usunięcia,

5) dokonywanie obmiarów robót i  odbiórki drewna,

6) wykonywanie czynności związanych z wydawaniem drewna i innych produktów z lasu oraz sporządzanie stosownej  dokumentacji  ,

7) kontrolowanie prac wykonywanych systemem zleconym w zakresie przestrzegania obowiązujących instrukcji technologicznych i technicznych, bezpieczeństwa pracy oraz jakości robót,

8) prowadzenie działań w zakresie edukacji leśnej społeczeństwa.

 

IV. Wymagane dokumenty do złożenia przez kandydatów:

1) list motywacyjny (wraz z adresem do korespondencji, numerem telefonu, adresem e-mail) opatrzony własnoręcznym podpisem,

2) CV- opatrzone własnoręcznym  podpisem,

3) kserokopie świadectw pracy (oryginały do wglądu podczas  rozmowy kwalifikacyjnej),

4) kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie (oryginały do wglądu podczas  rozmowy kwalifikacyjnej),

5) kserokopie zaświadczeń o ukończonych kursach, szkoleniach, posiadanych uprawnieniach  (oryginały do wglądu podczas rozmowy kwalifikacyjnej),

6) kserokopia zaświadczenia potwierdzającego odbycie stażu zawodowego,

7) oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych,

8) oświadczenie o niekaralności z chęci zysku lub innych niskich pobudek,

9) oświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do zajmowanego stanowiska,

10) oświadczenie o posiadanym prawie jazdy kat B i gotowości wykorzystania samochodu  prywatnego do celów służbowych,

11) oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji na stanowisko podleśniczego zgodnie z ustawą   z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002r. Nr 101 poz. 926   z  późn. zm.),

12) oświadczenie, że kandydat zapoznał się z „Regulaminem naboru nowych pracowników w Nadleśnictwie Przedbórz" (dostępnym w siedzibie Nadleśnictwa Przedbórz lub na stronie   internetowej http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_lodz/nadl_przedborz/organizacja).

Kserokopie dokumentów winny być potwierdzone własnoręcznym podpisem „za zgodność z oryginałem

 

V. Termin, miejsce i sposób składania dokumentów:

1. Wymagane dokumenty należy składać osobiście w zamkniętych kopertach w sekretariacie Nadleśnictwa Przedbórz /adres: ul Konecka 50, 97-570 Przedbórz) pokój nr 19 w dniach od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do 15:00 lub przesłać pocztą z dopiskiem  „ Nabór na stanowisko podleśniczego leśnictwa Bobrowniki‘' w terminie do dnia 28.03.2014r.

W przypadku przesłania dokumentów pocztą decyduje data wpływu do sekretariatu Nadleśnictwa. Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.

2. Do udzielania informacji w sprawie naboru upoważniona jest:

Pani Jadwiga Kowalczyk - specjalista ds. pracowniczych (telefon: 44-685-40-10).

3. Kandydaci spełniający wymagania określone w ogłoszeniu zostaną powiadomieni telefonicznie o terminie następnego etapu procedury naboru.

 

VI. Informacje dodatkowe:

1. Kandydatowi wyłonionemu w wyniku postępowania oferujemy zatrudnienie na czas określony z możliwością przedłużenia umowy na czas nieokreślony.

2. Nadleśniczy Nadleśnictwa Przedbórz może unieważnić nabór na w/w stanowisko na każdym etapie postępowania, bez podania przyczyny.

3. Nadleśnictwo Przedbórz informuję, że nie zwraca kandydatom kosztów związanych z naborem.

 

 

Podpisał:

Nadleśniczy Nadleśnictwa Przedbórz

mgr inż. Waldemar Pązik

 

Regulamin naboru nowych pracowników w Nadleśnictwie Przedbórz.