Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody mają za zadanie chronić zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, określone gatunki roślin i zwierząt oraz elementy przyrody nieożywionej mające istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazoweto wielkoobszarowe formy ochrony przyrody, tworzone ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe oraz krajobrazowe w celu ich zachowania i popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin i zwierząt, które uważa się za znaczące dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy i zagrożone wyginięciem. Stąd też wyznacza się i obejmuje ochroną obszary, na których te gatunki i siedliska występują.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody są ozdobą krajobrazu i stanowią jeden z cenniejszych elementów przyrody o szczególnej wartości naukowej, kulturowej i historycznej.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. Są to pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Koronawirus - Ważny komunikat!

Koronawirus - Ważny komunikat!

Szanowni Państwo!

Nadleśnictwo Przedbórz informuje, iż w związku z decyzjami organów państwa i zaleceniami służb sanitarnych odnośnie epidemii koronawirusa (SARS-CoV-2), odwołujemy zajęcia edukacyjne oraz inne podobne wydarzenia z udziałem osób z zewnątrz, organizowane przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych.

W związku z powyższym, prosimy załatwiać sprawy drogą mailową lub telefoniczną. Jeśli jednak uważacie Państwo, że przyjazd do nadleśnictwa jest konieczny, prosimy o wcześniejszy kontakt (tel. 44 685 40 10).

Zgłoszenie szkód łowieckich można dokonywać bezpośrednio u leśniczego ds. łowieckich, tel. 506 173 382 bądź poprzez e mail do biura nadleśnictwa przedborz@lodz.lasy.gov.pl.

Należy wziąć pod uwagę, że część pracowników prawdopodobnie w tym czasie będzie wykonywało pracę zdalną.

Nie jest to łatwy czas dla nas wszystkim, ale wierzymy, że spokój, opanowanie i przestrzeganie zaleceń Ministerstwa Zdrowia pozwoli na skuteczną walkę z wirusem.

Sprzedaż detaliczna będzie prowadzona maksymalnie dwa razy w miesiącu, w następujących terminach:

- w marcu: 18.03; 25.03;

- w kwietniu: 8.04; 22.04;

- w maju: 06.05; 20.05;

- w pozostałych miesiącach w zależności od sytuacji - do uzgodnienia.

Dziękuję za zrozumienie.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Przedbórz.