Asset Publisher Asset Publisher

REZERWATY

Rezerwaty przyrody mają za zadanie chronić zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, określone gatunki roślin i zwierząt oraz elementy przyrody nieożywionej mające istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych.

 

 

Rezerwat leśno – krajobrazowy „Diabla Góra"

Położony jest na terenie Obrębu Reczków. Jego powierzchnia wynosi 161,19 ha.

Został utworzony na podstawie Zarządzenia MOŚZNiL z dnia 29 grudnia 1987 r. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie naturalnych zbiorowisk roślinnych z wychodniami skał piaskowych oraz miejsc pamięci narodowej z okresu II wojny światowej.

Na tym obszarze stwierdzono występowanie gniewosza plamistego, znajdującego się w "Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt".

 

Rezerwat leśny „Bukowa Góra"

Rezerwat Bukowa Góra powstał na podstawie Zarządzenia MLiPD z dnia 5 maja 1959 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody. Został utworzony dla zachowania buczyny wraz z cennymi stanowiskami roślin chronionych na wapiennym wzgórzu.

Rezerwat ten, o powierzchni 33,77 ha, znajduje się w Obrębie Przedbórz. Obejmuje on szczyt i północny stok dużego, wapiennego wzgórza znajdującego się w PN-Z części Pasma Przedborsko-Małogoskiego.

Jest to jedyny i ostatni płat naturalnego lasu bukowego na podłożu węglanowym na terenie Nadleśnictwa. W runie występuję wiele rzadkich roślin podlegających ochronie ścisłej i częściowej oraz rzadkich w tej części Polski.

 

Rezerwat leśny „Czarna Rózga"

Rezerwat o powierzchni 185,60 ha, w tym powierzchni leśnej 181,31 ha i 4,29 ha powierzchni nieleśnej, został utworzony w 1996 roku w celu zachowania ze względów naukowych oraz dydaktycznych, naturalnych ekosystemów, wilgotnych lasów liściastych z licznymi drzewami pomnikowymi oraz gatunkami rzadkich i chronionych roślin zielnych. Jego zadaniem jest zachowanie naturalnej różnorodności biologicznej gatunków
i ekosystemów związanych z takim typem środowiska. Położony jest w PN części kompleksu leśnego „Oleszno" oraz w Obrębie Przedbórz. W granicach Rezerwatu występują drzewostany naturalnego pochodzenia. Flora jest bujna i składa się z ponad 300 gatunków roślin, z czego wiele z nich jest objętych ochroną ścisłą.

 

Rezerwat torfowiskowy „Piskorzeniec"

Został utworzony w 1990 r. na podst. Art. 13 ust. 1 z dnia 7 kwietnia 1949 r. ustawy o ochronie przyrody. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych biocenoz torfowiskowych i leśnych z licznymi gatunkami chronionymi oraz rzadkimi roślinami i zwierzętami, jak też swoistych cech krajobrazu Wyżyny Przedborskiej.

Rezerwat Piskorzeniec jest największym rezerwatem częściowym na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje powierzchnię 431,96 ha, z czego 301,43 ha znajduje się w granicach Nadleśnictwa Przedbórz.

Rezerwat  ten stanowi ostoję dla licznych i rzadkich gatunków ptaków wodnych i błotnych. Wśród flory występuje wiele rzadkich gatunków w skali kraju.

 

Rezerwat stepowy „Murawy Dobromierskie"

Rezerwat stepowy„Murawy Dobromierskie" Powstał w 1989 r., a jego powierzchnia wynosi 36,29 ha. Położony jest poza terenem LP lecz w granicach zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Przedbórz.

Rezerwat ten  obejmuje jurajskie wzgórza w okolicy miejscowości Rączki i Dobromierz. Znajdują się w nim, jedyne w tej części Polski, stanowiska roślinności kserotermicznej z unikalną florą i dlatego w pełni zasługuje na otoczenie go specjalnym zainteresowaniem. Można tu również spotkać wiele rzadkich gatunków owadów.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Organizacja Nadleśnictwa

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Przedbórz jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Na obszarze Nadleśnictwa Przedbórz znajduje się 12 leśnictw, gospodarstwo szkółkarskie Reczków oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny Bysiów.

 

Nadleśniczy - jednoosobowo kieruje Nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca Nadleśniczego - odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w Nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Główny Księgowy - kieruje działem finansowo-księgowym.

Inżynier Nadzoru - kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w Nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia
i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez Nadleśniczego i ściśle współpracuje z Zastępcą Nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag
i propozycji. 

Sekretarz - zajmuje się całokształtem spraw związanych z obsługą administracyjną Nadleśnictwa oraz prowadzeniem spraw inwestycyjno - remontowych.

Dział Gospodarki Leśnej - prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa, prowadzenie OHZ oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów.

Dział Finansowo - Księgowy - wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo- księgowych. 

Dział Administracyjno - Gospodarczy - zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną Nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.

Stanowisko do spraw pracowniczych - podlega bezpośrednio Nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w Nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej - jest komórką organizacyjną przy Nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio Nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

Leśnictwa - są podstawową jednostką terenową w Nadleśnictwie, w których bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy, któremu podlega podleśniczy.

Gospodarstwo Szkółkarskie "Rączki"

Gospodarstwem szkółkarskim kieruje leśniczy szkółkarz, który zobowiązany jest także do pomocy właścicielom lasów niepaństwowych w powierzonym mu zakresie. Do zadań leśniczego szkółkarza należy całokształt spraw związanych z prowadzeniem Gospodarstwa Szkółkarskiego Rączki, za którą ponosi pełną odpowiedzialność. Leśniczy szkółkarz wykonuje również zadania związane z ochroną przed szkodnictwem  leśnym i jego zwalczaniem, korzystając  z uprawnień określonych w ustawie o lasach. Leśniczy szkółkarz odpowiada materialnie za powierzone mienie.

Ośrodek Hodowli Zwierzyny "Bysiów"

Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny kieruje leśniczy ds. łowieckich. Zakres działania Ośrodka Hodowli Zwierzyny określa ustawa o lasach, ustawa prawo łowieckie i inne akty prawne obowiązujące w Lasach Państwowych oraz Regulamin Organizacyjny OHZ L.P Bysiów.  Leśniczy ds. łowieckich wykonuje swoje obowiązki w oparciu o zakres czynności i  Instrukcję służbową leśniczego ds. łowieckich wprowadzoną z Zarządzeniem nr 25 D.G.L.P z dnia 23 marca 1999 roku.