Wydawca treści
Lasy Nadleśnictwa
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przedbórz lasy stanowią 47% powierzchni. Większość lasów (75%) to lasy stanowiące własność Skarbu Państwa należące do Nadleśnictwa Przedbórz. Pozostałe 25% to lasy stanowiące własność osób fizycznych. Wskaźnik lesistości w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Przedbórz jest znacznie wyższy od krajowego (29%).
Fakt zajmowania przez lasy niemalże połowy powierzchni zasięgu terytorialnego świadczy
o wypełnianiu przez nie znaczącej roli w kształtowaniu przestrzeni przyrodniczej regionu przedborskiego, w tym główną rolę pełnią lasy będące w zarządzie Nadleśnictwa Przedbórz.
Duża lesistość omawianego obszaru powoduje, że niewiele jest w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa małych kompleksów leśnych. Jedynie niecały 1% to działki do 5 ha. Prawie 86% zajmują duże kompleksy powyżej 500 ha.
Lasy Nadleśnictwa Przedbórz są lasami wielofunkcyjnymi- obok funkcji gospodarczych spełniają również funkcje ochronne, dydaktyczne, rekreacyjno - turystyczne, historyczne, ekologiczne, krajobrazowe i kulturowe. Uwzględniając powyższe można wyodrębnić trzy zasadnicze grupy lasu tj.: rezerwaty, lasy ochronne i lasy gospodarcze.
Lasy ochronne wraz z rezerwatami stanowią 27,2% powierzchni leśnej nadleśnictwa pozostałe 72,8% powierzchni gruntów leśnych zalesionych i niezalesionych, to wielofunkcyjne lasy gospodarcze.
W lasach Nadleśnictwa Przedbórz wyróżniono 18 typów siedliskowych lasu. Dominują tu siedliska borowe z których największy udział mają Bśw i BMśw.
Teren Nadleśnictwa jest zróżnicowany pod względem ukształtowania. Większość kompleksów leśnych położona jest w terenie równinnym, ale występują też znaczne sfałdowania terenu. Położenie nad poziom morza waha się od 185 m w dolinie rzeki Pilicy do 347 m n.p.m. w uroczysku "Góry". W części środkowej Obrębu Przedbórz na południe od miejscowości Przedbórz i Góry Mokre przebiega pasmo Przedborsko - Małogoskie. Na północy występuje "Diabla Góra" - 285 m n.p.m. Nadleśnictwo Przedbórz położone jest na obszarze zlodowacenia środkowopolskiego, w terenie urozmaiconym nieregularnie rozrzuconymi pagórkami moreny czołowej.